eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta w górę

Polska waluta w górę

2008-11-28 20:31

Miniony tydzień w związku z korektą na światowych giełdach, przyniósł odreagowanie na rynku walutowym i aprecjację złotego.

Przeczytaj także: Polska waluta w konsolidacji

Rynek krajowy


Polska waluta na początku tygodnia umocniła się względem euro o prawie 13 groszy, a w stosunku do dolara zwyżkowała o 11 groszy. Po tym silnym ruchu w dół, kursy EUR/PLN oraz USD/PLN w kolejnych dniach pozostawały w dość wąskich korytarzach wahań.

Za umocnieniem polskiej waluty stoi przede wszystkim poprawa sentymentu na światowych giełdach, która pociągnęła również w górę notowania eurodolara. Kurs USD/PLN pozostaje w ścisłej ujemnej korelacji z notowaniami pary EUR/USD – umocnienie euro, powoduje więc aprecjację złotego. Dodatkowo pozytywnie na wartość polskiej waluty wpływało polepszenie nastrojów również dla regionu rynków wschodzących. Lepszy sentyment dla złotego mogą w przyszłości wspierać pozytywne efekty rewizji ratingów dla Słowacji oraz Czech przez agencję Standard & Poors. S&P podniosła ocenę kredytową dla Słowacji do „A+” oraz pozostawiła rating dla gospodarki czeskiej na wysokim poziomie „A” z perspektywą stabilną. Agencja doceniła zdywersyfikowanie i konkurencyjność gospodarek naszych południowych sąsiadów. Dodatkowo w uzasadnieniu podała, iż kraje te charakteryzuje umiarkowany poziom zadłużenia zagranicznego, co jest szczególnie pozytywnie oceniane w obliczu globalnego kryzysu płynności. Słowacja, Czechy oraz Polska najlepiej wśród gospodarek Europy Środkowo – Wschodniej radzą sobie z negatywnymi skutkami kryzysu. Jakkolwiek spowolnienie gospodarcze ich nie ominie, będzie ono na pewno mniejsze niż w przypadku pozostałych krajów europejskiego regionu emerging markets. Ostatnie decyzje S&P dają nadzieję, iż również Polska gospodarka ma szansę na poprawę oceny wypłacalności kredytowej, co może pozytywnie wpływać na rodzimą walutę.

W minionym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Do tej pory RPP była przeciwna poluźnianiu polityki monetarnej ze względu na wciąż wysoką inflację oraz relatywnie silny wzrost gospodarczy. Dane, jakie napłynęły z Polskiej gospodarki w ostatnim miesiącu, ewidentnie wskazują jednak, iż nasza gospodarka nie uniknie spowolnienia. Spadła bowiem znacząco dynamika wzrostu produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Opublikowany pod koniec mijającego tygodnia odczyt dynamiki wzrostu PKB za trzeci kwartał wykazał jej spadek o 1 p.p. do poziomu 4,8%. Uwaga inwestorów będzie w najbliższym czasie skupiona na publikacji danych makro, dotyczących kondycji gospodarczej Polski. Będą one stanowić dobry prognostyk przyszłego kierunku polityki pieniężnej w naszym kraju. W obecnym momencie RPP może bowiem przykładać większą wagę do spowolnienia gospodarczego niż tempa inflacji. W przyszłym tygodniu zostaną opublikowane poprawki do założeń budżetowych na 2009 rok z uwzględnieniem zrewidowanej dynamiki PKB w przyszłym roku. Dotychczasowe prognozy Ministerstwa Finansów przewidują wzrost gospodarczy w 2009 roku na poziomie 4,8% – zostaną one najprawdopodobniej znacząco zredukowane. Narodowy Bank Polski w prognozie inflacji zakłada, iż tempo wzrostu PKB spadnie do 2,8%.

W obecnych warunkach Rada Polityki Pieniężnej zdecydowanie zmieniła ton wypowiedzi na bardziej łagodny, co może wskazywać, iż ostatnia obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu obniżek kosztu pieniądza. Prezes NBP Sławomir Skrzypek na konferencji po ostatnim posiedzeniu RPP otwarcie powiedział, iż decyzja Rady powinna być traktowana jako zapowiedź zmiany nastawienia. Perspektywa dalszego cięcia kosztu pieniądza może działać osłabiająco na złotego i zmniejszać impet korekty, jak obecnie ma miejsce na rynku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: