eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rating funduszy inwestycyjnych - listopad 2008

Rating funduszy inwestycyjnych - listopad 2008

2008-12-11 14:00

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - październik 2008

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy obligacji w listopadzie – najlepsi i najgorsi

Stopy zwrotu funduszy obligacji w listopadzie – najlepsi i najgorsi

W czołówce uplasowały się też fundusze specjalizujące się w inwestycjach w obligacje krajów wschodzących, zwłaszcza tych wschodnioeuropejskich. Zalicza się do nich też oczywiście Polska, dlatego generalnie krajowe fundusze obligacji odnotowały w listopadzie dobre wyniki. Przeciętnie dały zarobić blisko 3,5 proc., tym samym odrabiając straty poniesione w październiku na skutek – jak się okazało – chwilowego spadku zaufania do całego naszego regionu, wywołanego przez kłopoty Węgier.

Uwagę zwraca niesamowity wręcz wynik osiągnięty przez subfundusz Allianz Obligacji, który wyniósł blisko +14 proc. Taki wynik najprawdopodobniej to efekt sporego zaangażowania w papiery dłużne przedsiębiorstw, który dla tego funduszu jest dość spory, i na koniec czerwca br. stanowiły one ok. jednej trzeciej jego portfela (świeższych danych niestety brak). Takie inwestycje czasem dają lepsze efekty, jak w tym przypadku, a czasem gorsze, jak w przypadku subfunduszu SEB 2 Obligacji i Bonów Skarbowych, który na skutek inwestycji w papiery spółek powiązanych z rynkiem rosyjskim tylko w październiku stracił ponad 28 proc. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego dodatkowego ryzyka.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy obligacji w ostatnim roku – najlepsi i najgorsi

Stopy zwrotu funduszy obligacji w ostatnim roku – najlepsi i najgorsi

Ostatni miesiąc bardzo podkręcił roczne wyniki funduszy obligacji. Liderem pod tym względem jest fundusz PKO/CS Obligacji Długoterminowych FIO, który zyskał już ponad 19 proc.! Stopy zwrotu trzech innych funduszy przekroczyły 10 proc. Rzecz jasna nie wszystkie fundusze obligacji przyniosły tak spore zyski. Ich średnia stopa zwrotu wyniosła +4,38 proc. Bardzo zaniża ją jednak blisko 30-proc. strata wspomnianego już Subfundusz SEB 2. Licząc bez niego fundusze obligacji w ostatnich 12 miesiącach dały zarobić przeciętnie 5,7 proc., co nawet odliczając podatek od zysków kapitałowych, daje zwrot przekraczający roczny wskaźnik inflacji, która w październiku wyniosła 4,2 proc.

Naszym zdaniem w przyszłym roku ten trend będzie kontynuowany i po funduszach obligacji nadal będzie można oczekiwać wysokich, dwucyfrowych stóp zwrotu. Przemawia za tym coraz wyraźniejsze oznaki spowolnienia gospodarczego i malejąca inflacja. W reakcji na to oczekujemy w przyszłym roku kolejnych obniżek stóp procentowych (w listopadzie była pierwsza o 0,25 pkt proc.), a to z kolei powinno przełożyć się na dalszy spadek rentowności obligacji i wzrost ich cen. Żeby nie było tak kolorowo, należy wziąć pod uwagę ryzyko nowelizacji przyszłorocznego budżetu, zwiększającej potrzeby pożyczkowe państwa wobec niższych przychodów podatkowych i prywatyzacyjnych. Aby sfinansować deficyt skarb państwa musiałby wyemitować więcej obligacji, co nie wpłynęłoby korzystnie na cenę obligacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: