eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Gospodarka światowa wciąż słabnie

Gospodarka światowa wciąż słabnie

2008-12-04 13:57

Inwestorzy znów nie doczekali się dobrych wieści z rynków giełdowych. Mimo tego, że wtorkowe notowania dawały nadzieje na odporność naszego parkietu na gorsze wiadomości ze świata, to wczoraj poszedł on w dół, podobnie jak reszta indeksów na Starym Kontynencie.

Przeczytaj także: W oczekiwaniu na ważne dane makroekonomiczne

Rynek znów pozostawał pod wpływem złych wiadomości. Rozczarowały praktycznie wszystkie wczoraj podawane. Fatalnie wypadły doniesienia o sytuacji na rynku pracy w Ameryce w listopadzie – ubyło miejsc pracy w sektorze prywatnym, do nie notowanego od lat poziomu zwiększyła się liczba planowanych zwolnień. W USA i w Europie mocno rozczarowały indeksy aktywności sektora usług. Wszystko więc wskazuje na to, że warunki gospodarcze w minionym miesiącu dalej pogarszały się. Może nie w tak dużym stopniu, jak w październiku, ale jednak pogarszały się. Co gorsza też, wyniki gospodarek są słabsze od oczekiwań, co wskazuje, że pesymizm rynkowy nie osiągnął wciąż jeszcze skrajnego poziomu. Gdyby tak było dane okazywałyby się lepsze od prognoz. A tak bessa ma wciąż w nich pożywkę.

Słabe dane to nie jedyne zmartwienie inwestorów. O ile można oczekiwać, że proces dostosowywania oczekiwań rynku do realnych możliwości gospodarek, jest już mocno zaawansowany i potencjał zniżkowy z tym związany nie jest już tak duży, to wciąż pojawiają się nowe okoliczności, które psują nastroje. Sytuacja gospodarcza przekłada się wciąż na nowe sfery. Wczoraj zasypani zostaliśmy informacjami o skali przewidywanych bankructw spółek. W przypadku przedsiębiorstw podwyższonego ryzyka, tzw. high-yield, notowania obligacji wskazują, że upaść może ponad jedna piąta z nich. To znacznie więcej niż w czasach Wielkiej Depresji. Moody’s oczekuje też szybkiego wzrostu liczby bankructw nie tylko spółek o ratingu spekulacyjnym. Z obecnych 3,3% ma zwiększyć się do 11,2% za rok. W efekcie do rekordowych poziomów zwiększają się koszty zabezpieczenia przed ryzykiem bankructw przedsiębiorstw. Barclays natomiast ostrzega przed rosnącą liczbą nie spłacanych kredytów w segmencie nieruchomości komercyjnych. W listopadzie zwiększyła się do 0,69% z 0,57% w październiku. Ten segment rynku dotąd trzymał się dość dobrze. Teraz wskazuje się na początek niekorzystnego trendu, co dla instytucji finansowych może być kolejnym wyzwaniem. To wszystko wskazuje na utrzymywanie się podwyższonej niechęci do ryzyka. To zaś nie sprzyja postrzeganiu aktywów z rynków wschodzących.

Codziennie też dostajemy informacje o wstrzymywaniu wypłat środków w funduszach hedgingowych. Chodzi tu o gigantyczne kwoty. Wczoraj wypłaty z jednego z funduszy wstrzymał Fortress Investment po tym, jak inwestorzy zgłosili chęć wycofania 3,5 mld USD do końca roku. Na koniec września miał w zarządzaniu 8 mld USD aktywów. Z szacunków wynika, że w 2009 r. wejdzie z 3,65 mld aktywów.

Amerykańscy inwestorzy wczoraj okazali się odporni na złe wiadomości. Agencje nie bardzo miały pomysł, jak tłumaczyć zwyżkę. W połowie sesji, gdy notowania szły w dół, słabsze nastroje wiązano ze zniżką cen surowców. Potem gdy kursy podskoczyły za przyczynę wskazywano wzrost sprzedaży internetowej w pierwszym dniu po Święcie dziękczynienia (Cyber Monday) i skokowe zwiększenie się liczby kredytów hipotecznych, na co wpływ miał spadek rynkowych stóp procentowych. W sumie obraz rynku się jednak nie zmienił. S&P 500 balansuje między długoterminowym wsparciem, jakim jest strefa 777-800 pkt, a barierą związaną z październikowym dołkiem na wysokości 850 pkt. Kierunek głównego trendu zachęca do pozostawania po stronie pesymistów.

Najważniejsze wydarzenia z 3 grudnia 2008 r.:

  • Listopadowy wskaźnik PMI, obrazujący aktywność sektora usług, w strefie euro spadł do 42,5 pkt, w Niemczech do 45,1 pkt
  • Październikowa sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 2,1% r/r, bardziej od prognoz
  • Cotygodniowe dane o liczbie kredytów hipotecznych w USA wykazały wzrost o rekordowe 112,1%
  • Listopadowa ankieta Challengera na temat planowanych zwolnień w amerykańskich firmach wykazała wzrost o 148,4%
  • Listopadowy raport ADP, dotyczący liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA, przyniósł rozczarowujące wieści – spadek sięgnął 250 tys.
  • Produktywność i koszty pracy w III kwartale w USA wzrosły odpowiednio o 1,3% oraz 2,8%
  • Listopadowy wskaźnik ISM, obrazujący aktywność sektora usług w USA, spadł do 37,3 pkt
  • Beżowa Księga w USA, raport opisujący stan tamtejszej gospodarki, potwierdziła pogarszające się warunki ekonomiczne

Dziś na rynkach (04.12.2008)

  • PKB strefy euro w III kwartale
  • Decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych
  • Październikowe zezwolenia na budowę domów w Kanadzie
  • Cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA
  • Październikowe zamówienia fabryczne w USA
  • Listopadowa sprzedaż w sieciach handlowych w USA

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: