eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 24-28.11.08

Rynki finansowe 24-28.11.08

2008-11-28 20:35

Przeczytaj także: Rynki finansowe 24-28.11.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rynek krajowych obligacji też skorzystał na odbudowie zaufania do rynków finansowych w ostatnich dniach. Znaleźli się chętni na nasze papiery, zwłaszcza że po obniżce stóp przez RPP zapachniało kolejnymi, a to oznacza wzrost cen. Rentowności spadały o 40-50 pkt w skali tygodnia, a handel - według dealerów - wrócił już do normalnego poziomu z marazmu obserwowanego przez kilka tygodni.

Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 5,97 proc. (spadek o 44 pkt), a 10-letnich 5,91 proc. (spadek o 48 pkt). Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 15 punktów do 6,56 proc.

Zagraniczne rynki

W USA mieliśmy w praktyce trzy dni handlu (w czwartek świętowano dzień Dziękczynienia, w piątek rynki funkcjonowały w ograniczonym zakresie). Inwestorzy obawiając się deflacji (cały czas napływają dane sugerujące głębokie spowolnienie gospodarcze), nie pozwolili na korektę cen obligacji, a 10-letnie nawet podrożały. W piątek po południu naszego czasu rentowność obligacji 2-letnich wynosiła 1,12 proc. (wzrost o 5 pkt w porównaniu do poprzedniego piątku), a 10-letnich 2,91 proc. (3,18 proc. tydzień temu).

W Europie ceny obligacji rosły ze względu na oczekiwania dotyczące dalszego spadku inflacji (prognoza obligacji zdaje to potwierdzać). W piątek rentowność obligacji 2-letnich niemieckiego rządu wyniosła 2,13 proc. (wzrost o 4 pkt w skali tygodnia), a 10-letnich 3,25 proc. (spadek o 15 pkt).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Za nami nareszcie udany tydzień na rynku akcji. WIG zyskał 6,9 proc. przez te dni zaliczając pięć kolejnych wzrostowych sesji (i przerwaną passę w piątek). Obroty wzrosły do 6 mld PLN. Trudno wymienić inną przyczynę wzrostu niż zmiana sentymentu na rynkach międzynarodowych. Ponieważ indeksy nie zbliżyły się do swoich szczytów z początku listopada nadal nie można przesądzić o zmianie trendu średnioterminowego, a napływające recesyjne dane ze świata, każą ostrożnie oceniać możliwość zakończenia bessy właśnie w tym punkcie. WIG20 wzrósł o 9,8 proc., mWIG 2,4 proc., a sWIG 2,3 proc. Aż o 30 proc. poprawiły się wskazania indeksu branżowego WIG-Deweloperzy.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: