eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta w górę

Polska waluta w górę

2008-11-28 20:31

Przeczytaj także: Polska waluta w konsolidacji

Rynek międzynarodowy


Mijający tydzień przyniósł odreagowanie na światowych giełdach, które doprowadziło do korekty również na rynku walutowym. Główne indeksy Wall Street po osiągnięciu poziomów pięcioletnich minimów, odbiły się dynamicznie. Na fali lepszych nastrojów rósł kurs eurodolara – notowania pary EUR/USD zwyżkowały znacząco powyżej poziomu 1,3000. Pod koniec tygodnia jednak z powodu niewielkiej płynności na rynku oraz większego popytu na dolara związanego z końcem miesiąca, euro osłabiło się do wsparcia na poziomie 1,2700.

Po długotrwałych spadkach na światowych parkietach rynek z niecierpliwością oczekiwał na sygnał do odbicia – w związku z tym gdy tylko pojawiła się pierwsza możliwość do odreagowania, inwestorzy przystąpili do zakupów. Pozytywnie na rynek podziałała informacja o pomocy dla Citigroup – 300 mld aktywów instytucji finansowej zostanie objęte systemem gwarancji rządowych. Ponadto bank dostanie zastrzyk finansowy wysokości 20 mld dolarów w ramach planu pomocy Paulson'a. W mijającym tygodniu okazało się, że plan stabilizacji rynków finansowych opracowany przez sekretarza skarbu Henry'ego Paulson'a oraz Rezerwę Federalną nie jest jedynym projektem przewidzianym dla wspierania amerykańskiej gospodarki. W mijającym tygodniu Bank Rezerwy Federalnej zapowiedział stworzenie kolejnego pakietu pomocy dla rynku finansowego o wartości 800 mld dolarów. Tym razem jednak wsparciem zostaną objęte nie instytucje finansowe, mające problemy z płynnością, ale sektor kredytów konsumenckich. Gwarancjami rządowymi zostanie objętych 600 mld kredytów hipotecznych oraz papierów wartościowych wyemitowanych na ich podstawie.

Pozostałe 200 mld przeznaczone zostanie na wsparcie sektora kredytów konsumenckich, samochodowych oraz pożyczek studenckich. Plan aktywizowania gospodarki zapowiedział z kolei nowy prezydent Barack Obama. Zamierza on przeznaczyć kilkaset miliardów dolarów między innymi na inwestycje infrastrukturalne, wsparcie sektora energii odnawialnej oraz przewiduje szereg ulg podatkowych. Gospodarce USA potrzebne jest solidne wsparcie, napływające stamtąd dane makro są bowiem coraz gorsze. W minionym tygodniu miała miejsce publikacja wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan i wskaźnika aktywności sektora wytwórczego Chicago PMI. Wartości obydwu indeksów okazały się zdecydowanie gorsze od oczekiwań. Pogorszenie nastrojów wśród konsumentów przełożyło się między innymi na spadek wydatków Amerykanów – w październiku zniżkowały one o 1% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Zmniejszyły się również znacząco zakupy dóbr trwałego użytku – o 6,2% względem września. Słaby sentyment w gospodarce amerykańskiej powoduje postępujący paraliż inwestycji oraz konsumpcji, które do tej pory były filarami wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych. Kolejne obniżki stóp procentowych nie zdołały bowiem w wystarczającym stopniu przywrócić zaufania i pobudzić popytu wewnętrznego. Zwiększanie wydatków rządowych, pomimo bardzo wysokiego deficytu fiskalnego, wydaje się być zatem ostatnią deską ratunku dla amerykańskiej gospodarki.

Wobec problemów gospodarczych obojętna nie pozostaje również Europa. Komisja Europejska zdecydowała się stworzyć plan pomocy dla unijnej gospodarki, którego wartość ma stanowić 1,5% PKB UE, tj. ok. 200 mld EUR. W ramach tego planu wsparty zostanie m.in. europejski przemysł samochodowy. Tego typu zdecydowane działania nieco polepszają perspektywy dla światowej gospodarki. Istnieje szansa na to, iż dzięki nim kraje rozwinięte nie wejdą w fazę głębokiej recesji. Jednak przynajmniej umiarkowane tempo spadku PKB w tych krajach w najbliższych kwartałach wydaje się nieuniknione. W związku z tym trudno będzie o to, by lepsze nastroje na rynkach zagościły na dłużej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: