eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek NewConnect po roku funkcjonowania

Rynek NewConnect po roku funkcjonowania

2008-08-27 13:34

Przeczytaj także: Rynek NewConnect po 9 miesiącach funkcjonowania


Indeks rynku NewConnect - NCIndex

NCIndex to pierwszy indeks dedykowany rynkowi akcji NewConnect. Datą bazową indeksu jest 30 sierpnia 2007 roku. Pierwsza wartość indeksu NCIndex wynosiła 100 pkt. Swoim portfelem pokrywa on wszystkie spółki wprowadzone do obrotu na rynku NewConnect.

NCIndex jest indeksem dochodowym, a więc przy jego obliczaniu uwzględnia się dochód z tytułu dywidend i praw poboru. Indeks jest publikowany od rozpoczęcia sesji do jej zakończenia w pięciominutowych odstępach czasu. Zmiany składu indeksu przeprowadzane są cztery razy do roku. Po zakończeniu sesji odbywającej się w drugi piątek marca, czerwca, września i grudnia sporządzane jest zestawienie obejmujące wszystkie spółki notowane na rynku NewConnect. Pakiety spółek w indeksie wyznaczane są na podstawie liczby akcji w tzw. wolnym obrocie i zaokrąglane do pełnych tysięcy. Dodatkowo wpływ pojedynczej spółki na NCIndex jest ograniczony do 10%. Nowy portfel indeksu obowiązuje po trzecim piątku marca, czerwca, września i grudnia.

W czasie 12 miesięcy Giełda dokonała trzech istotnych zmian w metodologii indeksu NCIndex. Na początku w skład indeksu wchodziło 5 spółek, a udział każdej z nich mógł stanowić najwyżej 25%. W miarę wzrostu liczby spółek notowanych na alternatywnym rynku, Giełda zdecydowała o obniżeniu tego progu: w grudniu 2007 roku do 15%, a w czerwcu bieżącego roku do 10%. Parametr ten został ujednolicony z limitem, jaki obowiązuje w przypadku analogicznego indeksu na Głównym Rynku GPW, jakim jest indeks WIG. Pierwotnie NCIndex publikowany był dwukrotnie w czasie dnia: na otwarcie oraz na zamknięcie sesji. Po dwóch miesiącach, kiedy liczba spółek wzrosła blisko 4-krotnie (z 5 do niemal 20) i tym samym wzrosła liczba zawieranych w trakcie sesji transakcji, Giełda zdecydowała o zwiększeniu częstotliwości publikacji NCIndex i od 12 listopada 2007 r. benchmark alternatywnego rynku podawany jest w trybie ciągłym w pięciominutowych odstępach czasu.

Najwyższa wartość indeksu została opublikowana na sesji 2 stycznia br., kiedy to jego wartość wyniosła 145,95 punktów. Najniższą wartość indeksu wynoszącą 58,32 pkt odnotowano 20 sierpnia 2008 r.

W okresie pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania rynku NewConnect wartość NCIndex spadł o 42%. W tym samym okresie wartość mWIG40 spadła o 49%, sWIG80 o 45%, zaś WIG20 o 27%.

Obserwując wskaźnik korelacji różnych indeksów, mierzący zależność pomiędzy rynkiem NewConnect a Głównym Rynkiem GPW, wyraźnie można stwierdzić, iż NCIndex w większym stopniu jest skorelowany z indeksem mWIG40 niż WIG20, czy sWIG80. W przypadku tego pierwszego, wskaźnik korelacji wynosi 0,33, zaś dla sWIG80 i WIG20 jest to odpowiednio 0,28 i 0,24.

INWESTORZY


Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku NewConnect jest stabilny i wynosi około 92%. Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz inwestorów zagranicznych wynosi w sumie 8%.

W strukturze akcjonariatu na rynku NewConnect przeważają inwestorzy krajowi, którzy skupiają w swoich rękach ¾ rynku. W tej grupie największe znaczenie mają inwestorzy indywidualni. Posiadane przez nich akcje stanowią blisko 60% wartości alternatywnego rynku.

Mając na uwadze nieduże rozproszenie instrumentów finansowych notowanych na NewConnect, intencją Giełdy jest wsparcie emitentów zmierzających na NewConnect w osiągnięciu jak największego rozproszenia akcji wśród przyszłych inwestorów. W tym celu Giełda przygotowała zestaw informacji dotyczących inwestora kwalifikowanego oraz dostęp do rejestru inwestorów kwalifikowanych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warunkiem uzyskania statusu inwestora kwalifikowanego jest spełnienie przez zainteresowaną osobę lub podmiot warunków określonych w Ustawie o publicznym obrocie i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Uzyskanie statusu inwestora kwalifikowanego daje następujące wymierne korzyści:
  • możliwość uczestnictwa w ofertach publicznych kierowanych wyłącznie do grona inwestorów kwalifikowanych. W przypadku tych ofert od emitenta nie jest wymagane sporządzenie, zatwierdzenie oraz udostępnienie do publicznej wiadomości prospektu emisyjnego.
  • możliwość uczestnictwa w ofertach prywatnych spółek zamierzających notować swoje akcje na rynku NewConnect.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: