eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek NewConnect I 2010

Rynek NewConnect I 2010

2010-02-04 11:58

Rynek NewConnect I 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Alternatywny System Obrotu rozpoczął rok dwukrotnie bijąc rekord tygodniowych obrotów. Pierwszy padł w drugim tygodniu stycznia, zaś drugi inwestorzy przypieczętowali tydzień później. W całkowitym, miesięcznym rozliczeniu NCIndex wzrósł o 9,84%.

Przeczytaj także: Kolejny rekord na NewConnect

Inwestorzy obracający swoim kapitałem na rynku NewConnect najprawdopodobniej rozgrzani grudniowymi debiutami rozpoczęli rok całkiem niezłym wynikiem. Co prawda rynek alternatywny w dużym stopniu kojarzony jest z wysokim ryzykiem, spekulacją i tym samym z wysoką stopą zwrotu, jednakże potwierdzenie wzrostów rosnącymi obrotami może być dobrym prognostykiem na najbliższą przyszłość. Pomimo, iż postawa byków na rynku głównym budzi wiele zastrzeżeń, to trzeba przyznać, iż kolejnych dobrym sygnałem jest fakt, że coraz więcej inwestorów instytucjonalnych zaczyna się interesować spółkami z NewConnect.

Styczeń rozpoczął się w ASO poziomem 49,78 pkt. i po kilkudniowej korekcie, która doprowadziła do powstania lokalnego minimum (48,85 pkt.) notowania NCIndex rozpoczęły marsz na północ. W zasadzie bez żadnych dłuższych przystanków inwestorzy wywindowali indeks do poziomu 54,68 pkt., zaliczając po drodze maksymalną wartość notowań indeksu w styczniu na poziomie 54,73 pkt. Ostatecznie, w przeciągu całego miesiąca, wartość portfeli inwestorów zyskała 9,84%.

Notowania NCIndex zostały przedstawione na poniższym wykresie: Zwiększone obroty z pewnością miały również swoje źródło w czterech debiutach przeprowadzonych w ostatnich dniach miesiąca, co również dodało inwestorom animuszu i chęci do kupowania akcji. Biorąc pod lupę wolumen, należy zauważyć, że jest on najwyższy od przeszło pół roku. Z jednej strony, być może na tak młodym rynku jak NewConnect działa jeszcze efekt stycznia, w którym inwestorzy wymieniają portfele akcji, aby zoptymalizować stopę zwrotu, co objawia się właśnie wzmożonymi zakupami i styczniowymi wzrostami. Z drugiej strony coraz więcej inwestorów instytucjonalnych zaczyna przychylniej patrzeć na alternatywny rynek. Najlepszym tego przykładem jest debiut spółki Euro-Tax.pl, której 5% kapitału zakładowego, objęła Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ. Oprócz Euro-Tax.pl pierwszą ofertę publiczną na NewConnect przeprowadziły spółki: Waspol (jeden z największych, niezależnych dystrybutorów alkoholi wysokoprocentowych, piwa i wina), Oponix (specjalista w prowadzeniu sklepów internetowych w branży motoryzacyjnej) oraz Notoria Services (zajmująca się opracowywaniem i sprzedażą baz danych dotyczących podmiotów gospodarczych oraz monitorowaniem rynków finansowych.).

Obroty i wolumen zostały zaprezentowane na poniższym wykresie: Wśród spółek, które zwracają szczególną uwagę w minionym miesiącu, należy wspomnieć o Cerabud SA, zajmującej się produkcją ceramicznych materiałów budowlanych. Spółka ta została zdecydowanym liderem w styczniowym rankingu spółek notowanych na NewConnect, bowiem jej miesięczna stopa zwrotu wyniosła 270%! Stopy zwrotu kolejnych spółek, które dały zarobić inwestorom, może nie są już tak "spektakularne", jednakże na pewno zasługują na uwagę. Drugie miejsce zajął bowiem Nocolas Games ze stopą zwrotu rzędu 122,27%, następnie Eko Eksport (105,65%), Read-Gene (93,33%) oraz LUG (90,78%). Wśród spółek spadkowych najgorzej wypadła Victoria Asset Operation Centre ze stratą na poziomie 66,67%. Kolejnymi antybohaterami są: Veno (-37,5%), Hurtimex (-25%), debiutant Euro-Tax (-22,08%) oraz spółka, która w 2009 roku przyniosła najwyższą stopę zwrotu – Wealthy Bay (-21,81%). Spółkami, których walory były najczęściej obracane (wolumen) na rynku to: Veno (48.018.703 akcji), Hurtimex SA (45.213.399), Carabud SA (43.483.597), One Ray Investment (18.594.706) oraz Epigon SA (17.306.497).

Statystyka notowań na rynku NewConnect kończy styczeń z 74 spółkami zwyżkującymi, 30 spadającymi oraz z 7 spółkami, których kurs nie uległ zmianie. Wzmożony handel całkiem dobrze wróży jednak na przyszłość, pomimo, że aura do inwestowania jest w dalszym ciągu obarczona znacznym ryzykiem, powodowanym przez echa kryzysu finansowego. Można jednak zauważyć, że coraz więcej spółek w Polsce poszukuje kapitału, co oznacza, że pomysłów na rozwój nie brakuje. Miejmy nadzieję, że problemy z państwową kasą, długiem publicznym oraz przeregulowaną gospodarką nie spowodują odcięcia tego pozytywnego poszukiwania i nie przesłonią migracji kapitału do spółek, które tego potrzebują.
Przeczytaj także: Rynek NewConnect IV 2010 Rynek NewConnect IV 2010

oprac. : Wojciech Demski / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: