eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 21-25.07.08

Rynek walutowy 21-25.07.08

2008-07-25 17:53

W mijającym tygodniu obserwowaliśmy dalsze odsunięcie od rekordowego poziomu na eurodolarze. Jednym z elementów mających na to wpływ były kwartalne wyniki finansowe ogłaszane przez amerykańskie firmy. Większość przedsiębiorstw z sektora finansowego (np. Bank of America, JP Morgan) ogłosiła lepsze od prognoz wyniki, co dodawało siły dolarowi.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 14-18.07.08

Potrzebna podwyżka stóp w USA

We wtorek pojawiła się istotna wypowiedź jednego z członków FOMC, Plosser'a, którego zdaniem w Stanach Zjednoczonych potrzebne są jak najszybsze podwyżki stóp procentowych, aby opanować rosnącą inflację. FED zbiera się na początku przyszłego miesiąca i wtedy zapadnie decyzja co do poziomu stóp w USA.

Gospodarka europejska słabnie

W ciągu tygodnia napłynęły gorsze dane z gospodarki europejskiej. Po pierwsze spadły zamówienia przemysłowe, co może oznaczać, że firmy ze Strefy Euro przygotowują się na ciężkie czasy. Ponadto indeks klimatu gospodarczego IFO spadł do poziomu 97,5 pkt, co również wskazuje na pogorszenie nastrojów przedsiębiorców. W końcu nastąpił kolejny spadek wskaźników PMI zarówno dla sektora produkcyjnego jak i usługowego.

Trochę lepiej w Stanach

W piątek dodatkowo pojawiły się znacznie lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych. Zamówienia na dobra trwałe niespodziewanie wzrosły, a liczba zawartych transakcji na rynku pierwotnym nieruchomości przekroczyła prognozy. To wspomogło walutę amerykańską.

Eurodolar odsunął się od rekordu

Kurs EUR/USD pod wpływem tych publikacji obniżał się sukcesywnie. Mieliśmy wprawdzie próby wzrostów ponad 1,59, jednak siła tych ruchów nie była na tyle wystarczająca, by kurs tam pozostał. Pod koniec tygodnia eurodolar spadł wyraźnie poniżej poziomu 1,57 i dotarł w okolice 1,5670.

Nowe rekordy par złotowych

Na początku tygodnia słabnący dolar przyczynił się do nowego rekordu na USD/PLN. Najniższy poziom to obecnie 2,0174. Jednak niedługo potem nastąpiło spore odbicie. W mijającym tygodniu opublikowane zostały dane o inflacji bazowej, która nieznacznie wzrosła, a także o bezrobociu (spadek do poziomu 9,6%) i dynamice sprzedaży detalicznej (spadek do 14,2% r/r). Ogólny pozytywny wydźwięk tych informacji pomógł polskiej walucie. Wprawdzie w środku tygodnia mieliśmy do czynienia z gwałtownym odreagowaniem wzrostów siły złotego, ale to odreagowanie nie było trwałe, gdyż pod koniec tygodnia kurs EUR/PLN osiągnął nowy rekord spadając do poziomu 3,2023. Kurs USD/PLN również obniżył się po odreagowaniu, ale nieco mniej ze względu na wzrost siły dolara i w końcówce tygodnia wynosi 2,0431.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: