eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Amerykańska waluta nadal traci na wartości

Amerykańska waluta nadal traci na wartości

2008-07-11 13:34

Podczas czwartkowej sesji kurs EUR/PLN konsolidował się w pobliżu poziomu 3,27. Wartość dolara wyrażana w złotym odnotowała niewielki spadek do poziomu 2,07.

Przeczytaj także: Polska waluta nadal zyskuje

RYNEK KRAJOWY


W kolejnych godzinach notowania polskiej waluty powinny pozostawać stabilne. Większe zmiany wartości złotego mogą mieć miejsce dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy to z Polski napłynie wiele istotnych danych makroekonomicznych. Już we wtorek poznamy dynamikę wzrostu wynagrodzeń oraz inflację konsumentów za czerwiec. Prognozy wskazują, że wskaźniki te w minionym miesiącu osiągnęły nieco wyższe niż w maju poziomy (inflacja CPI wyniosła wtedy 4,4% r/r, natomiast dynamika wzrostu płac 10,5% r/r). Jeśli faktycznie tak się stało, oznaczać to będzie, że presja inflacyjna w naszym kraju wciąż narasta. By powstrzymać jej dalszy wzrost prawdopodobnie niezbędna będzie jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych. Może ona zostać dokonana już po wakacjach. Dynamiczna w ostatnim czasie aprecjacja złotego sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej ma już coraz mniej miejsca na dokonywanie tego typu interwencji. Wobec tego na ewentualnej powakacyjnej podwyżce stóp może zakończyć się cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce.

Wysoki odczyt danych o inflacji i wynagrodzeniach może doprowadzić do dalszego umocnienia polskiej waluty. W takiej sytuacji prawdopodobny jest spadek kursu USD/PLN do poziomu 2,05, natomiast kursu EUR/PLN do 3,25. Wartość franka szwajcarskiego wyrażana w złotym może spaść do poziomu psychologicznego wsparcia 2,00. Tym samym zrealizuje się zasięg wybicia z kanału konsolidacji, w którym kurs CHF/PLN przebywał w czerwcu. Poziom 2,00 powinien na pewien czas powstrzymać aprecjację złotego względem franka.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Po kilku nieudanych próbach w czasie poprzednich sesji, wczoraj kurs EUR/USD zdołał wybić się z konsolidacji. Pokonanie oporu na poziomie 1,5750 spowodowało wzrosty do 1,58. Naszym zdaniem prawdopodobieństwo dalszego osłabienie amerykańskiej waluty jest wciąż duże.

Wczorajsze wystąpienie szefa Fed Ben Bernanke nie przyniosło większych zmian na rynku walutowym. Mówił on o konieczności ustabilizowania sytuacji i zmian w przepisach mających na celu powtórzenie błędów, które doprowadziły do obecnego kryzysu. Wygląda jednak na to, że rynek przyzwyczaił się już do częstych wystąpień i interwencji słownych i reaguje na nie w coraz mniejszym stopniu. Słabnącemu dolarowi nie pomogły wczoraj nawet lepsze od oczekiwań dane o cotygodniowym bezrobociu. Okazało się, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła do poziomu 346 tys wobec oczekiwań na poziomie 395 tys.

Potwierdzenie obaw inwestorów nadeszło z kolei z agencji Fitch, która w swoim raporcie napisała, że gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się obecnie w recesji. Z pozostałych wydarzeń w dniu wczorajszym warto wspomnieć o decyzji Banku Anglii, który pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5%. Decyzja taka była spodziewana, ponieważ pomimo wzrosty inflacji, gospodarka tego kraju nie rozwija się w zadowalającym tempie, co ogranicza możliwość podwyżek kosztu pieniądza.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: