eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD - duże wahania

Kurs EUR/USD - duże wahania

2008-07-04 20:26

Przeczytaj także: Polska waluta nadal się umacnia

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Miniony tydzień na światowym rynku walutowym przebiegał w oczekiwaniu na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych oraz na publikowane tego samego dnia dane z amerykańskiego rynku pracy. Zanim jednak poznaliśmy te informacje, na rynku pojawiały się co raz to nowe spekulacje dotyczące zarówno samej decyzji władz ECB, jak i kierunku prowadzenia przyszłej polityki monetarnej.

Po poniedziałkowej publikacji wstępnych danych o inflacji CPI w strefie euro, kurs EUR/USD, pierwszy raz od ponad dwóch tygodni, przekroczył poziom 1,5800. Analitycy szacowali, że w czerwcu wskaźnik CPI strefy euro wyniesie 3,9% r/r, wobec 3,7% r/r miesiąc wcześniej. Natomiast opublikowane przez Eurostat dane były wyższe od prognozy i inflację konsumentów oszacowano na 4,0% r/r. Dalszą aprecjację euro powstrzymała jednak publikacja zza Oceanu. Wskaźnik Chicago PMI był wyższy niż miesiąc wcześniej i wyniósł 49,6 pkt. Była to również wyższa wartość od szacunków analityków. Doszło do realizacji zysków i w trakcie kolejnej sesji kurs eurodolara wahał się w zakresie 1,5720 – 1,5820. Publikowane dane ze strefy euro przekładały się na wzrost notowań EUR/USD, natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych zmieniały obraz rynku i kurs spadał. Wskaźnik PMI sektora przemysłowego Eurolandu został zrewidowany w czerwcu do 49,2 pkt, z wcześniejszych 49,1 pkt. Znacznie lepiej od prognoz wypadł natomiast indeks ISM sektora przemysłowego USA. Analitycy szacowali, że w czerwcu odnotuje on spadek do 48,6 pkt, tymczasem opublikowana wartość wyniosła 50,2 pkt. Wskazanie powyżej 50 pkt ma znaczenie psychologiczne, ponieważ jest to poziom wskazujący na ożywienie w sektorze. Mniej od prognoz spadły również wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. W maju odnotowano ich zmniejszenie o 0,4%, wobec prognozy -0,5%.

Publikacje te jednak nie miały istotnego wpływu na obraz rynku. Inwestorzy powstrzymywali się od zawierania większych transakcji w oczekiwaniu na decyzję ECB, a kurs poruszał się we wspomnianym wyżej przedziale wahań.

Inwestorzy wierzący w nowe historyczne maksima na parze EUR/USD, potwierdzenie swoich przypuszczeń mogli znaleźć w środowych publikacjach makroekonomicznych. Wyżej od prognoz wzrosła bowiem inflacja PPI w strefie euro. Utwierdziło to uczestników rynku w przekonaniu, że na czwartkowym posiedzeniu ECB dojdzie do zacieśnienia polityki monetarnej w strefie euro. Słabo wypadły natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy. Według raportu ADP w czerwcu doszło do 79 tys. redukcji etatów w sektorze prywatnym. Ponieważ raport ten jest traktowany jako prognoza odczytu danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (payrolls) publikowanych przez Departament Pracy, nastroje wokół dolara znacznie się pogorszyły. Nie poprawił ich nawet 0,6% wzrost zamówień fabrycznych odnotowany w USA w maju. Kurs EUR/USD zwyżkował w oczekiwaniu na czwartkowe publikacje makroekonomiczne, odnotowując maksimum na poziomie 1,5910 co jest najwyższym kursem tej pary od 23 kwietnia br.

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego nie zaskoczyła i zgodnie z oczekiwaniami inwestorów główna stopa procentowa zostało podniesiona o 25 punktów bazowych. W „gołębim” tonie odnośnie przyszłych działań ECB wypowiedział się natomiast J.C. Trichet. Uważa on, że jednorazowa podwyżka o 25 pb powinna wystarczyć, aby ustabilizować ceny w strefie euro do końca 2009 troku. Zdaniem Prezesa ECB w najbliższym czasie możemy obserwować wzrost inflacji, jednak działania podjęte przez bank, mające zapewnić stabilizację cen w średnim terminie, są wystarczające. Rynek zareagował na te słowa gwałtowną wyprzedażą euro. Strony podażowej nie powstrzymały nawet słabe dane ze Stanów Zjednoczonych. Spadek liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym był co prawda bliski prognozom i wyniósł 62 tys, nie jest to jednak optymistyczna informacja. Gorzej wypadły również inne dane. Tygodniowa liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych wyniosła 404 tys., a stopa bezrobocia pozostała na 5,5% poziomie, wobec oczekiwanej lekkiej poprawy. Spadek odnotował także wskaźnik ISM sektora usług, w czerwcu wyniósł on 48,2 pkt, wobec 51,7 pkt w maju. Kurs EUR/USD jednak spadał, zatrzymując się na poziomie 1,5700. Po piątkowych słabszych danych z Niemiec, gdzie spadła liczba zamówień fabrycznych, para EUR/USD odnotowała tygodniowe minimum na poziomie 1,5655.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: