eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Który OFE wybrać?

Który OFE wybrać?

2008-07-02 11:22

Przeczytaj także: OFE: nie zdawaj się na losowanie


Wyniki to najważniejsza rzecz jeśli chodzi o wybór OFE. W usługach finansowych istotne są również opłaty, ale w przypadku OFE ich wysokość jest niemal identyczna w poszczególnych instytucjach. Zgodnie z ustawą emerytalną do końca 2010 roku prowizja od wpłacanych składek nie może przekraczać 7 proc., i wszystkie fundusze poza OFE Allianz pobierają taką maksymalną opłatę.

W kolejnych latach jej poziom będzie systematycznie spadał, by w 2014 roku zejść do 3,5 proc. Można się więc spodziewać, że i tak większość funduszy będzie trzymała się takiego maksymalnego progu. Podobnie jest z opłatami za zarządzanie, pobieranymi z kolei od całości zgromadzonych w OFE środków. Większość funduszy za zarządzanie liczy sobie 0,045 proc. w skali roku. Poziom opłat nie jest więc istotnym czynnikiem przy wyborze pierwszego funduszu. Bez większego znaczenia będą też różnego rodzaju „gadżety” w postaci możliwości sprawdzania stanu emerytalnego konta przez Internet. To oczywiście użyteczne, ale nas najbardziej powinna interesować wysokość przyszłej emerytury.

Na fali wzmożonego zainteresowania funduszami, także ci, którzy już od dawna są członkami funduszy, mogą pomyśleć o ewentualnej zmianie. Tu trzeba jednak być bardziej ostrożnym niż w przypadku osób, które dopiero co zaczynają odkładanie na emeryturę. W grę wchodzą już zdecydowanie większe środki. Przede wszystkim nie można ulegać zbytnio namowom elokwentnych agentów emerytalnych, a ten błąd niestety często popełniamy. Widać to chociażby po wynikach transferów między funduszami. Dziwnym trafem większość osób nie trafia wcale do OFE z najlepszymi wynikami, można więc przypuszczać, że znaczenie ma aktywność agentów. Trzeba jednak jeszcze raz podkreślić, że najważniejsze są wyniki funduszu, i tym powinniśmy się kierować zastanawiając się nad zmianą OFE. Najpierw sprawdźmy dokładnie czy nasz fundusz faktycznie jest słaby, czyli porównajmy stopy zwrotu w różnych okresach: za rok, za 3 lata, czy od początku działalności.

W przypadku kilkuletniego stażu musimy już pamiętać o opłatach. Spora część funduszy dobrze potraktowała swoich lojalnych klientów i obniżyła im prowizję od składki po kilku latach członkowstwa. Jeśli np. płacimy w danym OFE już tyko 5 proc. prowizji, to trzeba się zastanowić czy jest sens zmieniać fundusz i znów płacić 7 proc. W tabeli poniżej można sprawdzić jakie prowizje płacą członkowie poszczególnych funduszy.

Poziom opłat i wyniki to podstawowe parametry, które będą wpływały na wysokość naszej emerytury. Warto więc czytać przekazywane przez ZUS i OFE informacje o stanie naszego emerytalnego konta i jeśli nasz fundusz nie radzi sobie najlepiej, zastanowić się nad ewentualną zmianą. Trzeba jednak pamiętać, by nie podejmować pochopnych decyzji, i nie zmieniać funduszu bez potrzeby.

poprzednia  

1 2

oprac. : Mateusz Ostrowski / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: