eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości w Polsce - maj 2008

Rynek nieruchomości w Polsce - maj 2008

2008-06-20 11:34

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - kwiecień 2008


Z tego opisu wyłania się niewesoły - dla kredytobiorców, bo dla posiadaczy lokat całkiem przyjemny - obraz rynku. Należy się spodziewać, że wobec ograniczonego źródła finansowania niektóre banki podniosą w najbliższym czasie marże na kredytach hipotecznych, co zresztą już się dzieje, twierdzi Emil Szweda. Nie przypadkiem taki krok zasygnalizowała prawie połowa banków w ankiecie przeprowadzonej przez NBP w połowie maja. Podniesienie marż odsetkowych na nowe kredyty może przełożyć się na dalszy spadek popytu na kredyty hipoteczne w kolejnych miesiącach, a co za tym idzie doprowadzić do dalszego obniżenia popytu na nieruchomości.

W opinii Open Finance, stopy WIBOR osiągnęły czasowo swój szczyt i nie powinny rosnąć przez okres wakacji. Rynek pieniężny będzie cierpliwie wyczekiwał na dane o inflacji za sierpień i wrzesień - wtedy też rozstrzygnie się, czy będzie istniała potrzeba dalszego wzrostu stóp procentowych w NBP (po podwyżce czerwcowej, którą uważamy za przesądzoną). Zaś co do płynności, to spodziewamy się, że wzrost oprocentowania kredytów doprowadzi do zmniejszenia popytu na kredyty i w konsekwencji przyczyny, dla których niektóre banki tak aktywnie poszukują kapitału, wygasną. Duże znaczenie będzie mieć jednak rozwój sytuacji na światowych rynkach - przede wszystkim na nich problem płynności musi zostać rozwiązany.

We frankach także w górę

Ostatnie 30 dni przyniosło także wzrost stopy rynkowej 3M LIBOR, na bazie której ustalane jest oprocentowanie kredytów we frankach. Wzrost wyniósł 10 pkt - do 2,88 proc. i póki co jest po prostu korektą ruchu z kwietnia i maja - wtedy stopy rynkowe spadały (także o ok. 10 pkt), ponieważ rynek był przekonany, że Narodowy Bank Szwajcarii zacznie niebawem obniżać stopy procentowe. Emil Szweda z Open Finance twierdzi, iż wzrost inflacji w Szwajcarii, jak również doskonała sytuacja na rynku pracy (spadek stopy bezrobocia) i wzrost wydatków detalicznych sprawiły, że obecnie rynek zaczyna się obawiać podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii, a efektem jest właśnie wzrost stopy LIBOR. Jest prawdopodobne, że stopy LIBOR wzrosną o kolejnych kilkanaście punktów w najbliższych tygodniach i w ten sposób zdyskontują spodziewaną na drugą połowę roku podwyżkę stóp w SNB.

Co więcej - na skutek rekomendacji S - dostęp do kredytów we frankach jest utrudniony właśnie ze względu na wzrost rynkowych stóp procentowych w Polsce. Zatem choć kredyty we frankach pozostają znacznie tańsze niż złotowe, to uzyskać zdolność kredytową wystarczającą do ich otrzymania jest coraz trudniej, przez co popyt także i na tego typu kredyty może się obniżać.

Jeśli zaś chodzi o ryzyko walutowe, to w dalszym ciągu oceniamy, że jest ono relatywnie niewielkie i nie powinno być źródłem niepokoju dla posiadaczy kredytów we frankach w najbliższych miesiącach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: