eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy - maj 2008

Rynek walutowy - maj 2008

2008-06-03 14:59

Przeczytaj także: Rynek walutowy - luty 2008

Jednak w drugiej połowie miesiąca zaczęły napływać gorsze dane. Sprzedaż detaliczna spadła o 0,4%, jednocześnie okazało się, że zamówienia przemysłowe w Niemczech spadły o 0,6%.

W Europie również zaczęto obawiać się o inflację, gdy opublikowano dane o PPI w Niemczech, która wyniosła 1,1% przy spodziewanej wartości 0,5%. Z kolei inflacja CPI w Niemczech wyniosła 0,6%. Wskaźnik PPI dla całej Strefy Euro w skali m/m wzrósł do 0,7%, a wartość z poprzedniego miesiąca została zrewidowana w górę również do poziomu 0,7%.
Do tego odnotowaliśmy dużo gorszy od oczekiwań indeks zaufania inwestorów ZEW, który spadł w maju do poziomu -41,4 pkt.

Zatem jak widać dane z największej gospodarki europejskiej są mieszane. Z jednej strony mamy silny wzrost gospodarczy i rosnący indeks klimatu gospodarczego, z drugiej zaś obawy inflacyjne i spadek zaufania inwestorów. Ciężko jest więc określić, czy amerykański kryzys przeniósł się już na dobre do Europy, czy jednak Strefie Euro uda się przed nim obronić.

Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,5280, gdzie znalazł mocne wsparcie. Następnie w ciągu kilkunastu dni obserwowaliśmy wahania w zakresie 1,54 – 1,5560, skąd ostatecznie nastąpiło wybicie w okolice 1,58, a następnie powrót do 1,55.

Polska


Dla polskiej gospodarki maj był miesiącem publikacji pozytywnych publikacji makroekonomicznych. Przede wszystkim tempo PKB w pierwszym kwartale wyniosło 6,1%. Analitycy spodziewali się, że będzie to 5,8%. Było to miłe zaskoczenie, gdyż ostatnie podwyżki stóp procentowych mogły negatywnie wpłynąć na dynamikę produktu krajowego.

Podwyżki stóp miały na celu zapobieżenie nadmiernemu wzrostowi inflacji. W połowie maja opublikowano wielkość inflacji CPI, która wyniosła 4%, a nie jak się spodziewano 4,1%. Z kolei inflacja PPI wyniosła 2,5%. Zatem jak dotąd Rada Polityki Pieniężnej spełnia swoją rolę i kontroluje poziom cen. Na ostatnim posiedzeniu RPP ponownie pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. Jednak przesłanki do kolejnej podwyżki nadal pozostają mocne: wielkość przeciętnego wynagrodzenia wzrosła o 12,6%, czyli jeszcze szybciej niż oczekiwano, a dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 14,9% w porównaniu do 0,9% w miesiącu poprzednim. Czyli mamy do czynienia z powrotem do wysokiego tempa wzrostu, a nie trwałą zmianą trendu. Z kolei pod koniec maja podano, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 17,6% (oczekiwano wzrostu o 19,1%). Analitycy są przekonani, że podczas czerwcowego posiedzenia RPP podniesie stopy do poziomu 6%, a inwestorzy dyskontują ten fakt w cenie złotówki.

W połowie maja na kursie EUR/PLN mieliśmy do czynienia z przełamaniem poziomu 3,40 i osiąganiem nowych minimów w okolicach 3,3750. Później obserwowaliśmy powrót ponad 3,40 i test oporu na poziomie 3,42. Stąd kurs powrócił niżej i obecnie znajduje się w okolicach nowego minimum, czyli 3,3650. Kurs USD/PLN utrzymał się poniżej 2,20. Inwestorzy ponownie wyprzedawali dolara, którego cena w pewnym momencie spadła do poziomu 2,14 złotego. Pod koniec miesiąca kurs zawrócił i obecnie znajdujemy się w okolicach 2,1750.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 2

oprac. : FMC Management FMC Management

Niewielkie wzrosty na GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: