eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane makro mogą osłabić euro

Dane makro mogą osłabić euro

2008-05-14 10:11

Dane makro mogą osłabić euro

© fot. mat. prasowe

Dzisiaj poznamy dane GUS dotyczące inflacji w kwietniu. Z prognozy wynika, że wyniosła ona 4,0% w ujęciu rocznym wobec 4,1% rok do roku w marcu. Od grudnia 2007 inflacja pozostaje stabilna, oscylując w okolicach 4,0%.

Przeczytaj także: Rynek walutowy czeka na dane o inflacji

Rynek krajowy


Wzrost jej wartości spodziewany jest w drugiej połowie roku. Przyczynią się do tego przede wszystkim drożejące paliwa, energia elektryczna i gaz. W mniejszym stopniu znaczenie będzie miał także wzrost cen żywności. Według ekonomistów najbliższe cztery miesiące przyniosą miesięczny wzrost cen średnio o 0,2%. W sierpniu spodziewać się możemy inflacji na poziomie 4,8%.

Nadmiernemu wzrostowi zapobiegać ma restrykcyjna polityka pieniężna prowadzona przez RPP. Jej członkowie ostatnio wielokrotnie wypowiadali się, że w obliczu globalnej presji inflacyjnej, dalej zamierzają podnosić stopy procentowe w Polsce. Najbliższego takiego kroku można oczekiwać już w maju bądź czerwcu.

Działanie to umocni polską walutę, która w ostatnich tygodniach silnie rosła na wartości. Ma to korzystny wpływ na powstrzymanie wzrostu cen. Nie dzieje się to jednak od razu. Najszybciej efekt można zauważyć po cenach paliw – już po kilku tygodniach. Pełniejsze działanie mocnego złotego przekłada się na inflację najwcześniej po trzech miesiącach. Dopiero po takim czasie uwidacznia się wpływ zarówno niższych cen z importu, jak również reakcji producentów na konkurencję zza granicy.

Nasza waluta w dalszym ciągu jest silna i do końca roku nie powinna ulec deprecjacji. Rano umocniła się amerykańska waluta, co przyczyniło się do zwyżki kursu pary USD/PLN. W dalszym ciągu jednak za jednego dolara trzeba zapłacić mniej niż 2,20 złotego. Kurs pary EUR/PLN w dalszym ciągu pozostaje w okolicach 3,3850.

Rynek zagraniczny


Wczorajsze poranne wzrosty kursu EUR/USD zatrzymały się na poziomie 1,5560. W połowie wtorkowej sesji kurs tej pary walutowej odnotował spadek, który zatrzymał się dopiero na 1,5440. Poziom ten to górne ograniczenie kanału spadkowego uformowanego na wykresie godzinnym, w którym kurs EUR/USD pozostawał od ostatniego tygodnia kwietnia do poniedziałku, 12 maja. Wczoraj nie powiodła się próba pokonania tej bariery, co było sygnałem przemawiającym za silnymi wzrostami wartości euro wyrażanej w dolarze. Wzrosty faktycznie nastąpiły, jednak były one niewielkie i zatrzymały się już w pobliżu poziomu 1,5510.

Pod koniec wtorkowej sesji oraz na początku dzisiejszej obserwowaliśmy ponownie spadki kursu EUR/USD. Dzisiaj o godz. 9.00 kurs tej pary walutowej kształtował się na poziomie 1,5460. W dalszej części sesji może on ponownie zmierzać w kierunku linii, która do poniedziałku wyznaczała kanał spadkowy, tj. do poziomu 1,5410. Taki rozwój wydarzeń mogą wesprzeć przedstawiane dziś ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych doniesienia makroekonomiczne. O godz. 11.00 z Eurolandu poznamy dane na temat produkcji przemysłowej w marcu. Mogą one negatywnie zaskoczyć inwestorów, podobnie jak miało to miejsce z analogicznymi danymi z Niemiec, które poznaliśmy już tydzień temu. Przedsiębiorstwa z Eurolandu coraz silniej odczuwają negatywne skutki mocnego euro. Na problem ten coraz częściej wskazują europejscy politycy. Ostatnio francuski minister finansów stwierdził, że euro jest o 20% przewartościowane względem dolara.

Istotne dane napłyną do nas również ze Stanów Zjednoczonych o godz. 14:30 poznamy wskaźnik inflacji konsumentów za kwiecień.

Dzisiejsza sesja azjatycka przyniosła poprawę nastrojów na rynkach kapitałowych. Japoński indeks giełdowy Nikkei wzrósł o ponad 1%. Na otwarciu również zyskiwały parkiety europejskie. Poprawa nastrojów na rynkach przełożyła się na spadek awersji do ryzyka. Na większą skalę zaczęto zawierać transakcje oparte o carry trade. Z tego względu na wartości stracił japoński jen. Kurs USD/JPY pokonał barierę 105,00 i w kolejnych godzinach może zmierzać w kierunku szczytów z początku maja.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: