eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy inwestują rozsądnie

Polacy inwestują rozsądnie

2008-04-23 11:02

Przeczytaj także: Inwestowanie - nowe trendy


Wzrost popytu na ochronę kapitału

Badanie Expandera wykazało też zmiany skłonności do inwestowania w poszczególne grupy instrumentów w czasie od rozpoczęcia bessy. Najnowsza ankieta została przeprowadzona w ostatnim tygodniu marca, a poprzednie w połowie września, a zatem po dwóch miesiącach spadków na giełdzie. Dane odnosimy do końca czerwca, czyli szczytu hossy. W największym stopniu dekoniunktura na rynku akcji wpłynęła na wzrost zainteresowania produktami z ochroną kapitału. Zwiększyło się ono prawie sześciokrotnie między końcem marca, a końcem czerwca. O ile w czerwcu prawie 87% badanych uznawało, że „struktur” nie warto mieć w portfelu, to dziś takiego zdania jest mniej niż 30% ankietowanych.

W żadnej innej grupie instrumentów odsetek osób, które nie są zainteresowane danym produktem, nie jest aż tak niski. Świadczy to o tym, że inwestorzy nie chcą podejmować nadmiernego ryzyka w okresie niepewności na rynku. Ale są też inne przyczyny wysokiego popytu na produkty strukturyzowane. Po pierwsze „obstawiają” one różne scenariusze rozwoju sytuacji na rynkach bazowych, zarówno wzrosty, jak i spadki, co oznacza, że trafiają w gusta zarówno byków, jak i niedźwiedzi. Są też propozycje dla osób, które nie mają sprecyzowanych oczekiwań co do kierunku zmian cen. Poza tym, „struktury” opierają się na różnego typu rynkach bazowych – akcji, walutowym, surowcowym – a nawet „łączą” te rynki w ramach jednego produktu. Nie bez znaczenia w kreowaniu popytu na instrumenty z gwarancją są też szeroko zakrojone akcje marketingowe odnoszące się do potrzeby ochrony kapitału oraz ciągle bardzo wysokich apetytów na zyski. Kolejną przyczyną wysokiego zainteresowania „strukturami” może być zwolnienie z „podatku Belki”.

Na drugim miejscu pod względem wzrostu przeciętnej skłonności do inwestowania znalazły się lokaty bankowe i instrumenty bezpieczne. W ich przypadku skłonność ta zwiększyła się 2,5-krotnie. Co ciekawe jednak, odsetek osób, które uważają, że lokaty powinny stanowić niemal całość (81-100%) portfela nieznacznie się zmniejszył, z 7,7% do 5%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: