eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polisy lokacyjne zyskowniejsze niż lokaty

Polisy lokacyjne zyskowniejsze niż lokaty

2008-04-15 11:46

Polisy lokacyjne zyskowniejsze niż lokaty

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bezpieczne prawie jak depozyty bankowe, ale bardziej dochodowe - na polskim rynku mamy ostatnio prawdziwy wysyp tzw. polis lokacyjnych. Ostatnio KNF ukarała bank PKO BP, nakazując zaprzestanie emisji reklamy "Gwarantowanego Zysku", produktu ubezpieczeniowego, który może być mylony z lokatą. Expander zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny problem: instytucje oferujące polisy lokacyjne wykorzystują fakt zwolnienia tych instrumentów z "podatku Belki" i zawyżają w reklamach poziom oprocentowania.

Przeczytaj także: Kwota wolna od podatku Belki. Dlaczego nowy rząd powinien wdrożyć ją jak najszybciej?

W ostatnim czasie pojęcie lokata zmienia swój sens. Podczas gdy do niedawna określano tak wyłącznie depozyty bankowe, dziś może to być również certyfikat, polisa, rachunek oszczędnościowy, a nawet produkt strukturyzowany. Mimo, że wszystkie te produkty znacznie się różnią, to łączy je wbudowany mechanizm ochrony kapitału. Jednak nowoczesne produkty są znacznie bardziej skomplikowane niż tradycyjne. Ponadto podawane w reklamach informacje o oprocentowaniu nowoczesnych „lokat”– poprzez odniesienie do depozytów objętych „podatkiem Belki” – mogą wprowadzać klienta w błąd.

Polisy lokacyjne są tak naprawdę ubezpieczeniem na życie i dożycie. Kapitał wraz z odsetkami jest więc wypłacany w przypadku dożycia przez posiadacza produktu do ustalonego w umowie terminu lub w przypadku jego śmierci. Podstawową zaletą polis w porównaniu z tradycyjnymi lokatami czy rachunkami oszczędnościowymi jest zwolnienie dochodu „z podatku Belki”. Banki wykorzystują ten fakt, podając w reklamach polis wysokie oprocentowanie jakie musiałaby mieć lokata, aby była równie zyskowna, jak polisa. Trzeba jednak pamiętać, że faktycznie aż tyle nie zarobimy.

Atrakcyjne oprocentowanie

Oprocentowanie dostępnych na naszym rynku rocznych polis lokacyjnych mieści się w przedziale 4,2% do 6,08%. Większość z nich jest bardziej opłacalna niż najlepsze roczne lokaty bankowe o oprocentowaniu 6,5%. Dla przykładu najlepsze obecnie roczne polisy lokacyjne oferowane są przez Nordea Bank i Fortis Bank mają oprocentowanie na poziomie 6,08%. W przybliżeniu odpowiada to odsetkom z lokaty o oprocentowaniu nominalnym 7,5%. Jest to możliwe, ponieważ zysk lokaty jest pomniejszany o podatek, a zysk z polisy wypłacany jest w całości. Nie oznacza to jednak, że te 7,5% otrzymamy.

fot. mat. prasowe

Roczne polisy lokacyjne w poszczególnych bankach


Banki wykorzystują ten fakt eksponując w materiałach reklamowych oprocentowanie, jakie musiałaby przynieść lokata, aby po odliczeniu podatku zarobiła tyle, co polisa. Ten chwyt marketingowy może zmylić osoby mniej zorientowane co do sposobu funkcjonowania tego rodzaju produktów. Faktycznie na żadnej rocznej polisie nie zarobimy nawet 7%. Ponadto, jeśli zgodnie z zapowiedziami, zostanie zniesiony podatek Belki, to zysk z polisy będzie znacznie niższy niż z czołowych lokat.

 

1 2 3

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: