eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Indeks S&P 500 mocny przed publikacjami wyników

Indeks S&P 500 mocny przed publikacjami wyników

2008-04-07 11:03

Pytanie o krótkoterminowy kierunek trendu na warszawskim parkiecie stopniowo zastępowane jest tym, czym zakończy się coraz bardziej widoczny trend boczny. W przypadku indeksu WIG rozciąga się od 44,5 tys. pkt, związanych ze styczniowym dołkiem, do 50 tys. pkt, gdzie mamy szczyt z połowy lutego.

Przeczytaj także: Strefa euro: sprzedaż detaliczna w lutym 2008 spadła o 0,2 proc.

Ta obszerna konsolidacja może okazać się płaską korektą po fali spadkowej z okresu lipiec 2007 r. – styczeń 2008 r., ale w optymistycznym scenariuszu byłaby podstawą do ukształtowania trwalszego ruchu w górę.

Wiadomo, że odpowiedź na pytanie będzie związana z tym, jak potoczą się wypadki na światowych parkietach. Nie wydaje się, żeby znalazły się jakieś lokalne czynniki, które mogłyby teraz zadecydować o kierunku wybicia z tego trendu bocznego. W związku z tym pozytywnie trzeba odebrać piątkową odporność amerykańskiego rynku na słabe dane z rynku pracy. Dla osób obserwujących ostatnie reakcje inwestorów, nie było to zaskoczeniem. Widać, że jesteśmy w takiej fazie, że inwestorzy przyjęli, iż najgorsze na razie minęło i zaczęli z większym optymizmem spoglądać w przyszłość, wypatrując lepszej koniunktury gospodarczej w II połowie tego roku.

W tym kontekście dodatkowego znaczenia nabiera rozpoczynający się dziś w Ameryce, podaniem rezultatów przez Alcoa, pierwszą spółkę z indeksu DJIA, sezon publikacji wyników za I kwartał 2008 r. Już dawno indeks S&P 500 nie zachowywał się tak mocno przed rozpoczęciem przekazywania wyników. Przez 20 ostatnich sesji poszedł w górę o ponad 5%. To najlepszy rezultat od ponad 4 lat. Historia ostatnich lat wskazuje na sekwencję, w której S&P 500, średnio licząc, nieco zyskuje przed rozpoczęciem sezonu wyników, a wraz z jego początkiem dochodziło do osłabienia notowań. Średnia zmiana indeksu przez 20 sesji przed początkiem sezonu to 0,9%, podczas gdy przez 10 sesji od jego rozpoczęcia S&P 500 tracił średnio 0,8%.

Piątkowa sesja w Ameryce wykazała jeszcze jedną rzecz, o której wspominaliśmy niedawno, wskazując na zmiany w kapitalizacji poszczególnych sektorów na giełdzie w USA. Wartość rynkowa spółek powiązanych z rynkiem surowców prawie zrównała się z kapitalizacją firm finansowych. To powoduje większy wpływ na wartość indeksu sytuacji na rynku towarów. Spółki paliwowe zyskały w piątek w Stanach Zjednoczonych 1%, wydobywcze 1,4%.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: