eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Styczniowy bilans handlowy USA korzystny

Styczniowy bilans handlowy USA korzystny

2008-03-12 11:41

Przeczytaj także: Giełdy europejskie poniżej styczniowego dołka


W taki ton wpisały się publikowane wczoraj dane makroekonomiczne. Z ankiety Bloomberga wynikało, że ekonomiści spodziewają się w pierwszej połowie tego roku wzrostu gospodarczego w USA rzędu 0,3%. Przez miesiąc obniżyli szacunki o pół pkt proc. Prognozy zapotrzebowania na ropę naftową w tym roku obniżyła Międzynarodowa Agencja Energii. Przyczyną takiego ruchu był spowalniający wzrost dojrzałych gospodarek oraz wysokie ceny ropy naftowej. Nie wpłynęły te szacunki jednak mocno na notowania tego surowca. To pokazuje, w jak dużym stopniu jego notowania są determinowane czynnikami spekulacyjnymi. Napływały też doniesienia, że załamanie rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii jest najgorsze od 1990 r. Sytuacja na tym rynku niepokoi, choć w obecnej chwili nie przyciąga to uwagi inwestorów.

Korzystnie natomiast wypadł styczniowy bilans handlowy Stanów Zjednoczonych. Głównie dzięki większemu eksportowi udało się ograniczyć ujemne saldo wymiany. Generalnie to dobra wiadomość dla dolara, ale przy obecnym trendzie warto zauważyć, jak trudno jest poprawić nastroje. Notowania amerykańskiej waluty to teraz ważny wskaźnik zachowań na rynku złotego czy towarów. Wzmocnienie się dolara byłoby odbierane jako czynnik sprzyjający korekcie cen surowców. Widać jednocześnie silne powiązanie kursu złotego z EUR/USD.

Wczorajszy wzrost w USA głównie ze względu na skalę zrobił wrażenie. Nie wywołał jednak euforii w Azji. Głównym „zarzutem” wobec tej zwyżki jest to, że w fazie ewentualnego odwracania się trendu spadkowego inwestorzy powinni wykazywać ostrożność i obawę przed kupowaniem akcji, a nie emocjonalnie rzucać się na nie. Tym niemniej trzeba zwrócić uwagę, że S&P 500 powrócił ponad 1310 pkt, czyli styczniowy dołek, a do przebicia tego wsparcia przywiązywaliśmy duże znaczenie. Co prawda, amerykański indeks przez ostatnie miesiące generował już takie fałszywe sygnały, jak choćby na początku stycznia tego roku, kiedy spadł, a potem wrócił ponad dołki z sierpnia i listopada 2007 r. Nie zatrzymało to spadku kursów akcji. Dlatego po jednym mocnym wzroście nie zmieniamy naszego zapatrywania na przyszłość rynków, choć z dużą uwagą będziemy przyglądać się wszelkim sygnałom negującym nasz pesymistyczny scenariusz.

Najważniejsze wydarzenia z 11 marca 2008 r.:

  • Lutowa inflacja CPI w Chinach sięgnęła 8,7%, najwięcej od 11 lat
  • Marcowy indeks nastrojów gospodarczych ZEW dla strefy euro i Niemiec wyniósł odpowiednio –35 pkt i –32 pkt – w obu przypadkach były to dane lepsze od oczekiwanych
  • Styczniowy bilans handlowy USA zamknął się deficytem 58,2 mld USD
  • Styczniowe ceny nowych domów w Kanadzie wzrosły o 0,6%, więcej niż liczono (0,2%)

Dziś na rynkach

  • Japoński PKB w IV kwartale 2007 r. wzrósł o 3,5%, więcej niż oczekiwano
  • Lutowa sprzedaż detaliczna w Chinach zwiększyła się o 20,2%, więcej niż prognozowano – chińska giełda wyraźnie spadła
  • Styczniowa produkcja przemysłowa w Indiach wzrosła o 5,3%, mniej niż się spodziewano
  • Styczniowy bilans handlowy Wielkiej Brytanii
  • Styczniowa produkcja przemysłowa w strefie euro
  • Cotygodniowe dane o liczbie nowych kredytów hipotecznych w USA

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: