eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jaka inflacja w USA w styczniu 2008?

Jaka inflacja w USA w styczniu 2008?

2008-02-20 11:32

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Wczoraj złoty podążał od rana za rosnącym kursem EUR/USD wzmacniając się zarówno do dolara, jak i do euro. Mona było zaobserwować dużą zależność w stosunku do notowań EUR/USD. Gdy tylko euro przestało umacniać się do dolara - wtedy kursy walut na naszym rynku ulegały presji podaży. Dobre dane o dynamice produkcji przemysłowej również pomagały złotemu. Dziś rano złoty osłabił się wybijając się ponad linię trendu spadkowego. Najbliższy opór to szczyt z 15 lutego 3,5960, istotne wsparcie to poziom wybici z konsolidacji 3,5800.

EUR/USD

Wczoraj dość mocno rosły notowania EURUSD i to pomimo niezbyt optymistycznych informacji napływających z europejskiego sektora bankowego. Natomiast opublikowany wczoraj indeks rynku nieruchomości (HMI)wzrósł z 19 do 20 punktów, co w sumie pozostało bez znaczącego wpływu na kurs EURUSD. Inwestorzy czekają zapewne na dzisiejsze dane o inflacji w USA. Niski odczyt najprawdopodobniej zwiększy szansę na kolejną obniżkę stóp procentowych.

GBP/USD

Notowania pary walutowej pozostawały wczoraj na stabilnym poziomie. Kurs znajduje się w krótkoterminowej konsolidacji i dopiero wybicie wskaże kierunek. Wsparciem dla notowań jest linia poprowadzona po dołkach ze stycznia oraz z początku lutego, nie wykluczamy testu tego poziomu. 7 lutego Bank Anglii podjął decyzję o obniżce stóp procentowych o 25 pb do 5,25 proc. W opublikowanym właśnie raporcie z posiedzenia czytamy, że stosunek głosów rozłożył się 8 do 1.

USD/JPY

Dziś w nocy poznaliśmy notatki z ostatniego styczniowego posiedzenia Banku Japonii. BoJ potwierdził, że uwaga pozostanie skupiona wokół ryzyka płynącego ze złej kondycji gospodarki amerykańskiej spowodowanej w głównej mierze kryzysem na rynku kredytów subprime a także kiepską sytuacją na rynku nieruchomości. Monitorowane będzie również podwyższone ryzyko spowolnienia w Japonii spowodowane głównie spadkiem inwestycji na rynku nieruchomości. Dość gołębie notatki, a także brak oczekiwań co do zmian polityki monetarnej sprawiają, że może utrzymywać się presją na japońską walutę. Ważniejszy jak na razie pozostaje jednak wzrost awersji do ryzyka i pogorszenie nastrojów na świecie, związane z rosnącymi cenami paliwa, co powinno sprzyjać umocnieniu jena. Indeks Nikkei, podobnie jak i inne indeksy zagraniczne, zniżkował, głównie za sprawa doniesień o problemach japońskiego banku Shinginko Tokyo Ltd. Jeśli chodzi o sytuację techniczną w ostatnim czasie, to brakuje jednoznacznych sygnałów. Silny opór znajduje się na poziomie 108,66 wyznaczonym przez 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 114,64, co naszym zdaniem będzie sprzyjało dalszym spadkom na USDJPY. Obecnie kurs USDJPY znajduje się w granicach wyznaczonych przez formację klina. Taka formacja przemawia za jednak za większym prawdopodobieństwem wybicia górą. Spadki poniżej poziomu 107,00 powinny być ograniczone z powodu dzisiejszej publikacji danych o inflacji CPI z USA.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: