eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Awersja do ryzyka korzystna dla USD

Awersja do ryzyka korzystna dla USD

2008-02-11 10:35

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Miniony tydzień zakończył się nie najlepiej dla naszej waluty. Test istotnego wsparcia na poziomie 3,56 nie przyczynił się do powrotu do trendu wzrostowego na złotym. Wręcz przeciwnie, przyniósł dość gwałtowne osłabienie się PLN, co było związane z nerwową sytuacją na rynkach zagranicznych oraz silnymi spadkami na eurodolarze. Utrzymujemy się blisko ważnej strefy oporu, wyznaczonej przez rejon 3,6250-3,6280, co może świadczyć o dalszej chęci osłabienia się złotego. Jednak dopóki te poziomy są bronione, to nie zmienia istotnie sytuacji technicznej na wykresie dziennym. Dopiero przełamanie 61,8% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,6710 będzie sygnałem do dalszych wzrostów na eurozłotym w kierunku 3,64. W tym tygodniu z Polski zostaną opublikowane w piątek ważne dane na temat inflacji CPI, a także przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywała, to należy się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych. Taka informacja z kolei ucieszyła by inwestorów, liczących na jeszcze wyższą stopę zwrotu z bardziej ryzykownych aktywów.

EUR/USD

Zeszły tydzień przyniósł silne spadki na parze EURUSD. Uwaga inwestorów skupiona była na słabszych danych napływających ze strefy euro. Ponadto komentarz ECB potwierdził, że możliwe jest spowolnienie koniunktury, co rozmyło oczekiwania na dalsze podwyżki stóp w Eurolandzie. Z tego względu, istotną publikacją w tym tygodniu będą dane na temat PKB. Analitycy przewidują, że w IV kwartale wzrost gospodarczy spowolnił do 2,2% w skali roku. Pomimo silnych spadków na eurodolarze zostało obronione dolne ograniczenie szerokiego pasma wahań, wyznaczające silne wsparcie na poziomie 1,44. W dniu dzisiejszym może nastąpić odreagowanie ostatnich silnych spadków. Silny opór w postaci zniesień geometrycznych, znajduje się na poziomie 1,4635-1,4655. W tych rejonach można ponownie rozważyć otwieranie krótkich pozycji w eurodolarze.

GBP/USD

Komunikat towarzyszący szeroko oczekiwanej przez rynek obniżce o 25pb wskazał na możliwość dalszego rozluźniania polityki monetarnej. Perspektywy gospodarcze są słabsze a inflacja zdaje się nie być już tak dużym problemem. W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat inflacji PPI, a jutro inflacji CPI. W środku tygodnia zostanie opublikowany miesięczny raport o inflacji. Jeśli w rzeczywistości okaże się, że Bank Anglii jest w stanie utrzymać inflację w ryzach, to pozostanie większe pole do manewru, by ożywić gospodarkę. GBPUSD pozostaje blisko piątkowych minimum, a sytuacja techniczna nie sprzyja dalszym wzrostom. Silny opór znajduje się na poziomie 1,9550 w postaci 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 1,9785. Tam też nastąpiłoby zrównanie się obecnej fali korekcyjnej z poprzednią w 100%. Struktura fal na wykresie dziennym, wskazuje na możliwość testu ostatnich minimów lokalnych przed większym ruchem korekcyjnym, co dopełniłoby strukturę fal.

USD/JPY

Dolarjen w dalszym ciągu utrzymuje się w trendzie bocznym, pozostając w szerszym pasie wahań, począwszy od połowy stycznia tego roku. Obecnie znajdujemy się blisko silnej strefy oporu w rejonie 107,80-108. Najbardziej opłacalne pozostają inwestycje, polegające na sprzedaży/kupnie blisko górnej/dolnej granicy tego zakresu, oczywiście aż do momentu wybicia się. W tym tygodniu zapoznamy się z decyzją Banku Japonii, odnośnie stóp procentowych, jednak jak na razie nie należy spodziewać się jakiś zmian. Opublikowane zostaną również dane na temat produkcji przemysłowej i PKB, co może przyczynić się do wzrostu zmienności na parze USDJPY. Należy jednak pamiętać, że w ostatnim czasie dane makroekonomiczne odgrywają mniejszą rolę, a ważniejsza pozostaje sytuacja na rynkach akcji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: