eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 4-8.02.08

Rynki finansowe 4-8.02.08

2008-02-08 19:43

Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.01-01.02.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rentowności obligacji w Polsce wzrosły w minionym tygodniu, mimo częściowego przekonania inwestorów, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce zbliża się ku zakończeniu. Zdecydowały jednak ruchy na rynku walutowym. Osłabienie złotego po pierwsze wypłoszyło z naszych obligacji inwestorów zagranicznych, po drugie – jeśli ten trend miałby się rozwinąć (spadku złotego) – działałby na korzyść wzrostu inflacji, a zatem i podwyżek stóp. Na koniec tygodnia inwestycja w obligacje dwuletnie dawała 5,81 proc. zysku (5,68 proc. przed tygodniem), a w dziesięcioletnie 5,70 proc. (wobec 5,62 proc.).

Trzymiesięczna stopa WIBOR wzrosła o punkt – do 5,66 proc.

Zagraniczne rynki

Rentowność obligacji amerykańskich spadła poniżej 2 proc. – tak wielki jest popyt na bezpieczne papiery w obliczu coraz gorszych danych gospodarczych. Warto jednak zauważyć, że z taką rentownością inwestycja w obligacje nie chroni nawet przed skutkami inflacji (powyżej 4 proc.). Rentowność papierów 2-letnich na koniec tygodnia wyniosła 1,97 proc. (wobec 2,09 proc. przed tygodniem), a 10-letnich 3,69 proc. (wobec 3,60 proc.). Inwestorzy obawiają się więc o wzrost inflacji w długim terminie, czego wyrazem jest powiększający się rozjazd rentowności papierów o krótkim i długim terminie zapadalności.

W Europie obligacje także drożały, a ich rentowność spadała.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Kluczowym dniem był wtorek, kiedy na rynek napłynęły informacje o zaskakująco słabym odczycie indeksu ISM dla sektora usług w USA. Jego spadek z 54 do 41,9 pkt mógł załamać największego optymistę, bo już sam spadek poniżej 50 pkt oznacza recesję sektora wytwarzającego 90 proc. amerykańskiego PKB. Reakcja była więc gwałtowna. Ale kolejne dni stopniowo wprowadzały uspokojenie. O ile więc we wtorek WIG spadł o 3,14 proc., to już bilans tygodniowy zamyka się spadkiem o 3,06 proc. Słabiej zaprezentował się WIG20 – najbardziej narażony na wahania na światowych rynkach. Zapowiedź słabych wyników kwartalnych ze strony PKN też zrobiła swoje – indeks spadł o 3,85 proc. mWIG stracił 2,01 proc., a sWIG 0,94 proc. Obroty spadły do 8,4 mld PLN. Giełda zrezygnowała z przeprowadzania ankiety wśród analityków co do ich tygodniowych oczekiwań zmian indeksu WIG20.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: