eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Strefa euro: inflacja dużym problemem

Strefa euro: inflacja dużym problemem

2008-02-07 10:25

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Eurozłoty utrzymywał się w dniu wczorajszym pomiędzy najbliższa strefą oporu i wsparcia. Zakres ruchu był niewielki, ze względu na stabilizacje notować na USD. Obserwowane w tym tygodniu osłabienie złotego jest związane z dość nerwową sytuacją na giełdach zagranicznych i wzrostem awersji do ryzyka. Dalszy ruch wzrostowy na EURPLN jest ograniczony przez istotną strefę oporu. Dziś rano została przetestowana krótkoterminowa linia trendu spadkowego. Należy jednak pamiętać o tym, że fundamenty naszej gospodarki pozostają dobre, a dopóki znajdujemy się poniżej rejonu 3,6280-3,63 to sytuacja techniczna sprzyja dalszym spadkom na EURPLN.

EUR/USD

Wczorajszy dzień przyniósł kontynuacje spadków na eurodolarze jednak, jak się tego spodziewaliśmy, umocnienie dolara było już dość ograniczone. EURUSD znalazł w dniu wczorajszym istotne wsparcie na poziomie 1,46, wynikające z 61,8% zniesienia fib całości ostatnich wzrostów z poziomu 1,4364 na 1,4955. Oczekiwania na dzisiejszą decyzję ECB mogą wspierać euro, jako że nie oczekuje się tutaj żadnych zmian odnośnie polityki monetarnej. Czynnikiem ryzyka jednak pozostaje to, że Trichet będzie brzmiał mniej jastrzębio niż ostatnio, ze względu na słabsze publikacje ze strefy euro w styczniu. Dodatkowo rynek od pewnego czasu dyskontuje już złą sytuację gospodarczą w USA, podczas gdy jak na razie spowolnienie gospodarek innych krajów schodzi na drugi plan. Wybicie z zakresu 1,4580-1,4665 powinno przyczynić się do dynamicznego ruchu na eurodolarze. Istotne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym na poziomie 1,4540, a opór 20-okresowa średnia na wykresie w tej samej skali na poziomie 1,4720.

GBP/USD

Oczekiwania na dzisiejszą obniżkę stop procentowych o 25pb spowodowały, że presja na GBP utrzymywała się również w dniu wczorajszym. Funtdolar kontynuowała spadki w okolice 1,9550. Sama decyzja, zgodna z oczekiwaniami rynku, nie będzie powodem do większej zmienności na tej parze. Istotniejsze będą komunikaty towarzyszące decyzji. Zakres ruchów na funtdolarze ogranicza linia poprowadzona po ostatnich minimach i maksimach. Podobnie jak i na eurodolarze, spodziewamy się silniejszego ruchu po wybiciu z zakresu konsolidacji 1,9550-1,9630. Jak na razie para ta znajduje się w poniżej wszystkich istotnych średnich na wykresie dziennym.

USD/JPY

W dalszym ciągu pierwszorzędne znaczenie dla handlu jenem ma sytuacja na zagranicznych rynkach akcji. Jen zyskał na wartości dzięki kolejnym spadkom cen na giełdach, które z kolei spowodowane były słabszymi danymi makroekonomicznymi z USA. Wzrost zmienności oraz awersja do ryzyka, to czynniki, które w dalszym ciągu będą korzystnie wpływały na japońską walutę. Jeśli chodzi o sytuację techniczną, to w dalszym ciągu nie obserwujemy większych zmian. Kurs pozostaje w zakresie wyznaczonym od dołu przez rejon 105,90-106,10, natomiast górne ograniczenie stanowi linia poprowadzona po ostatnich maksimach.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: