eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dynamiczny wzrost złotego pod koniec tygodnia

Dynamiczny wzrost złotego pod koniec tygodnia

2008-02-01 17:59

Przeczytaj także: Presja inflacyjna w Polsce utrzymuje się

Spadek eksportu i popytu wewnętrznego poprzedzał dobre dane o wysokich wydatkach gospodarstw domowych i sprzedaży detalicznej. Informacje te zakłócały negatywną korelację między wartością waluty japońskiej i nastrojem na rynkach. Zatrzymana została w tym tygodniu korekta wcześniejszych trzy miesięcznych spadków funta do dolara. Kurs GBP/USD do piątku oscylował wokół poziomu 1,99. Nawet wypowiedź przedstawiciela Banku Anglii o konieczności obcięcia stóp procentowych nie osłabiła waluty brytyjskiej. Dopiero koniec tygodnia wywołał wyprzedaż funta i zejście kursu GBP/USD poniżej 1,97.

Sprzeczne informacje dobiegały również z gospodarki amerykańskiej. Zamówienia na dobra trwałego Użytku wzrosły aż o 5,2 proc przy oczekiwaniach na poziomie 1,5 proc. Wstępne informacje z raportu ADP o stanie amerykańskiego rynku pracy mówiły o 130 tysiącach nowych miejsc pracy w gospodarce. Obudziło to spekulacje, że FED nie zdecyduje się na aż tak agresywny ruch i nie obetnie stóp o 50pb. Komitet zdecydował się jednak na ratowanie gospodarki za wszelką cenę i obniżył główną stopę referencyjną do 3 proc z poziomu 3,5 proc. Przy wcześniejszej obniżce o 75pb osiem dni wcześniej było to najszybsze poluzowanie polityki pieniężnej od 1990r. Spadki dolara wywołane tą decyzją były dynamiczne, ale nie miały dużego zasięgu. Eurodolar zaczynał tydzień poniżej 1,47, po decyzji FEDu pozostał poniżej poziomu 1,49. Para eurodolara kilkakrotnie podejmowała próbę pokonania tego oporu, lecz za każdym razem nieskutecznie. Wywołało to w piątek powrót kursu w okolice poziomu 1,48.

Nie dały o sobie zapomnieć problemy wywołane przez kryzys na rynku kredytów hipotecznych. Informacja o stracie największego ubezpieczyciela obligacji na sumę 3,5 mld dolarów obudziła na nowo niepokoje na rynku. Pogłoski o możliwości straty wysokich ratingów przez ubezpieczycieli wywołały zniżki światowych indeksów.

Istniejące wciąż poważne zagrożenia dla światowej gospodarki sprawiały, że inwestorzy szukali bezpiecznych inwestycji. Doszło do historycznych rekordów franka szwajcarskiego do dolara na poziomie 1,07561. Rosły też ceny złota, które kolejny tydzień odnotowały nowe szczyty.

Piątkowy raport NFP z amerykańskiego rynku pracy o spadku liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 17 tys nie potwierdził świetnego raportu ADP. Opublikowany w piątek po południu indeks koniunktury w sektorze wytwórczym wyniósł 50,7 przy prognozie na poziomie 47,3pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: