eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › JPMorgan obniża prognozy zysków instytucji finansowych

JPMorgan obniża prognozy zysków instytucji finansowych

2007-12-05 11:33

Przeczytaj także: Niepewny sektor finansowy USA

Na rynek ropy wpływ może mieć szczyt państw OPEC i dane o zapasach ropy. Nie wierzę, żeby OPEC zapowiedział podniesienie wydobycia, a dane o zapasach wykorzystywane są jako pretekst do mocniejszych ruchów rynku. Dlatego też spodziewam się wzrostu ceny ropy, czyli ruchu powrotnego do linii szyi podwójnego szczytu (okazja do sprzedaży).

GPW znowu w przeciwfazie

We wtorek złoty od rana złoty tracił. Należało to traktować, jako niegroźną korektę, a jedynym powodem tego osłabienia był według mnie spadek kursu USD/JPY (zmniejszenie się apetytu na ryzyko). Po południu, kiedy kurs EUR/USD szybko ruszył na północ, złoty zaczął się wzmacniać do dolara, ale nadal tracił (nieznacznie) w stosunku do euro. Dzisiaj kierunek walutom pokażą amerykańskie dane makro. Dopiero po 16.00 zobaczymy, co rynek postanowił. Cokolwiek by jednak się nie stało to zmiany na naszym rynku będą niewielkie.

GPW od rana lekceważyła we wtorek spadki indeksów na giełdach europejskich. Pomagało posiadaczom akcji to, że niemiecki XETRA DAX trzymał się blisko poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Dla inwestorów na GPW to właśnie XETRA DAX jest swoistym indeksem odniesienia. WIG20 nieznacznie rósł, chociaż na bardzo niewielkim obrocie. Rynek był bardzo zróżnicowany. Liderami były Bioton i PKN – szczególnie wzrost kursu akcji tej drugiej spółki może dziwić, skoro cena ropy nadal spadała. Być może była to reakcja na informację o akcji OMV, który nadal chce przejąć MOL i skarży prawo rządu Węgier do złotej akcji. Outsiderem okazał się być Pekao, któremu fuzja na razie nie sprzyja. Trzeba poczekać do połączenia akcji Pekao i BPH, żeby notowania się uspokoiły.

W samo południe uderzyły koszyki arbitrażystów i WIG20 błyskawicznie wzrósł o jeden procent. Taka to już specyfika naszego rynku, któremu zdarza się przez kilka sesji zachowywać się inaczej niż pozostałe giełdy europejskie. Nawet znaczne pogorszenie sytuacji na rynkach europejskich nie doprowadzało do dużego zwiększenia podaży w Warszawie. Udało się zakończyć sesję małymi wzrostami, co z technicznego punktu widzenia jest bardzo pozytywnym wydarzeniem.

Wczorajsze zachowanie GPW sygnalizuje, że powstanie formacji odwróconej głowy z ramionami jest coraz bardziej prawdopodobne (przypominam, że powstałaby, gdyby WIG20 przełamał 3.600 pkt.). Potrzebne jest tylko potwierdzenie, że ostatnie spadki indeksów na giełdach w USA i Europie były tylko korektą. Dzisiaj jest na to szansa, bo dane makroekonomiczne z USA nie powinny przeszkodzić w odbiciu europejskich indeksów. Trzeba zachować duży spokój i reagować tylko w 2 przypadkach: jeśli WIG20 przełamie na koniec sesji 3.450 pkt. (sygnał sprzedaży) lub jeśli pokona 3.600 pkt. (sygnał kupna).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: