eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: poznamy indeks zaufania konsumentów Conference Board

USA: poznamy indeks zaufania konsumentów Conference Board

2007-10-30 10:19

Przeczytaj także: GPW: raport BRE wzmocni sektor bankowy?

Na rynek dotrą również dwa raporty makroekonomiczne. Niemiecka stopa bezrobocia nie będzie miała żadnego wpływu na rynek, ale indeks zaufania konsumentów podawany przez Conference Board może być wykorzystany, jako pretekst do ruchów kursów walut i cen akcji. Teoretycznie im niższe będą wskazania indeksu tym gorzej dla dolara i dla akcji, ale to naprawdę tylko teoria. Wszyscy wiedzą, że Amerykanie niekoniecznie robią to, co mówią. Generalnie rynek będzie nadal przygotowywał się do obniżki stóp i kontynuował proces window dressing. Każdy pretekst będzie wykorzystany do podniesienia indeksów.

Rekord pobity w kiepskim stylu

W poniedziałek złoty od rana reagował na kontynuację upadku dolara na rynkach światowych wzmacniając się do obu głównych walut. Wystarczyła jednak niewielka korekta kursu EUR/USD, żeby zmienił kierunek. Kolejny odwrót na rynku EUR/USD nie uchronił już naszej waluty przed korektą. W niczym nie zmieniało to sytuacji – była ciągle bardzo silna.

Zbliża się teraz okres z decyzjami FOMC i RPP (obie w środę) oraz ze świętem 1 listopada, kiedy to giełdy zagraniczne działają normalnie. Istnieje duża pokusa realizacji zysków, więc nie zdziwię się, jeśli korekta na rynku walutowym nieco się przedłuży. Dzisiaj kierunek powinien zostać ustalony po 15.00, czyli po publikacji przez Conference Board indeksu zaufania konsumentów amerykańskich.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję wzrostem indeksów naśladując tym zachowanie giełd europejskich. WIG20 już na otwarciu pokonał rekord wszech czasów. Sektorowi bankowemu trochę pomagał raport kwartalny opublikowany przed sesją przez BRE – zysk był nieco wyższy niż tego oczekiwano. Nie były to jednak wzrosty spektakularne. Można wręcz powiedzieć, że nieco rozczarowujące. Rosły też ceny akcji w sektorze surowcowym (upadek dolara podnosił ceny surowców). Nadal najlepiej zachowywała się TPSA. Od początku jednak na rynku panował marazm, a wzrost indeksów nie był imponujący. WIG20 ustanowił nowy rekord wszech czasów, ale styl bicia rekordu i mały obrót bardzo obniża wartość tego osiągnięcia.

Uważam, że wczorajsze zwyżki indeksów w USA nie będą miały dzisiaj dla naszego rynku żadnego znaczenia. Myślę, że niejednego gracze one niepokoją, a nie zachęcają do kupna akcji. Jak widzi upadek dolara i potwornie drogą ropę to z całą pewnością trudno mu powstrzymać się od pytania: jak długo jeszcze? Ale słaby dolar zawsze był korzystny dla giełd rynków rozwijających się, co zresztą widać na wykresach ich indeksów. Brak większej aktywności sygnalizuje, że GPW nadal czeka na wyniki spółek. Gracze chcą też przeczekać koniec drugą połowę tygodnia z czwartkowym świętem i piątkowym osłabieniem aktywności.

Z tego wniosek, że można do końca tygodnia oczekiwać sesji na niedużych obrotach z szybkimi zmianami kierunków, które pokazywane będą przez arbitrażystów. Kto obserwował wczorajszą sesję to widział jak błyskawicznie zmieniał się w ostatnich 30 minutach WIG20. Z poważnymi decyzjami trzeba będzie chyba poczekać do poniedziałku.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: