eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Eksport zagrożony przez kurs euro

Eksport zagrożony przez kurs euro

2007-09-27 11:03

Eksport zagrożony przez kurs euro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Giełdy kontynuowały wczoraj wzrosty, tym razem dzięki informacjom, że Warren Bufet jest zainteresowany mniejszościowym pakietem w banku inwestycyjnym Bear Stearns oraz niższym rentownościom obligacji, będących wynikiem dobrego popytu na aukcji 2-latek.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Złoto konsoliduje się w zakresie 726-736 USD i chyba czeka na sygnał ze strony dolara. Dolar natomiast drugi dzień z rzędu nie zareagował negatywnie na bardzo słabe dane makro – zamówienia przemysłowe – co na razie potwierdza naszą tezę, że rynek jest w krótkim terminie wykupiony. Krótkie pozycje w USD są bardzo duże. Pojawiają się także pewne obawy o samą kondycję gospodarki strefy euro. Okazuje się, że efekty sierpniowych wydarzeń są większe niż oczekiwano, ECB jest pod presją aby nie podwyższać dalej stóp procentowych a kurs euro zagraża eksporterom. Mimo to większość inwestorów jest przekonanych, że każda korekta na EURUSD będzie krótkotrwała i najwyraźniej nie chcą otwierać pozycji wiedząc, że i tak w długim terminie każdy dołek powinien być wykorzystywany do otwierania krótkich pozycji w USD.

My nie podzielamy tej opinii i uważamy, że dolar może się jeszcze umocnić. To co się obecnie dzieje na rynkach wytłumaczalne jest tylko z punktu widzenia pro-cyklicznej polityki FED. Oczekiwanie wzrostu inflacji przyczyniło się do wzrostów cen akcji na giełdzie, wzrostu surowców i zwiększenia nachylenia krzywej rentowności. Pozwala to ignorować inwestorom potencjalny spadek zysków firm w trakcie pogorszenia koniunktury, kupowanie surowców, mimo zmniejszonego popytu oraz daje szanse na zatrzymanie spadku cen nieruchomości. Taka polityka w może być jednak korzystna tylko w krótkim terminie, FED na pewno zdaje sobie z tego sprawę, więc samo wywołanie oczekiwań inflacyjnych nie może być jego celem – w rzeczywistości jest zapewne wręcz przeciwnie – celem mogło być tylko przywrócenie optymizmu i zaufania. FED może zaniechać dalszych obniżek, jeśli sytuacja na rynkach się ustabilizuje. W związku z tym nie oczekujemy, aby FED długo utrzymywał obecne gołębie nastawienie i rynek będzie musiał w pewnym momencie dostosować swoje oczekiwania odnośnie obniżek i związku z tym zmniejszyć krótkie pozycje w USD.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: RPP pozostawiła stopy bez zmian na poziomie 4,75%.
  • UK: Licząc kwartał do kwartału wzrost gospodarczy w II kwartale wyniósł 0,8%.
  • CHF: Indeks KOF wyniósł we wrześniu 2,14pkt.
  • US: Nowe zamówienia spadały w sierpniu o 5,9%.
  • US: Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów spadł do 99,8 punktów ze 105,6 punktów.
  • US: Liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym w USA spadła w sierpniu o 4,3%.
  • US: Zamówienia na dobra trwałe spadły w sierpniu o 4,9% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
  • GER: Indeks Gfk wyniósł 6,8pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: