eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek długu ma mniejszy wpływ na giełdy akcji?

Rynek długu ma mniejszy wpływ na giełdy akcji?

2007-08-03 11:09

Przeczytaj także: Niski popyt na dług zły dla złotego

Podobno jeden z domów maklerskich kupił w ostatnich minutach sesji przez pomyłkę 100 razy więcej kontraktów niż zamierzał, co mogło wywołać takie lawinowy efekt. To by tłumaczyło wstrzemięźliwą, przedpołudniową, reakcje rynków azjatyckich i europejskich – oczywiście jeśli to jest prawdziwa informacja.

W zasadzie niczego nie zmieniły decyzje banków. Bank Anglii i ECB nie zmieniły poziomu stóp procentowych, ale to tylko nieznacznie poprawiło nastroje. Poza tym na naprędce zwołanej konferencji prasowej (nie była planowana) Jean-Claude Trichet, szef ECB dał wyraźnie do zrozumienia, że niedługo (zapewne 6 września) bank stopy o 25 pb. podniesie. Europejskie indeksy wzrosły, ale nie był to wzrost znaczący. Widać było, że gracze zachowują olbrzymią rezerwę i czekają na rozwój sytuacji.

W USA, po niesamowicie wręcz „byczej” końcówce środowej sesji, wydawało się prawie pewne, że w czwartek indeksy wzrosną. Trochę niepewności niosła jedynie pogłoska o błędzie, który ten wzrost wywołał. Może to była i pomyłka, a może nie, ale jedno jest pewne – środowy wzrost zmienił nastawienie rynku. Widać to było bardzo wyraźnie, bo indeksy nie miały wcale ochoty spadać, mimo że firma Accredited Home Lenders (kredyty hipoteczne) poinformowała, że może ogłosić bankructwo. Jej kurs spadłą prawie 50 procent, ale rynek się tym już prawie nie przejmował. To może być pierwsza jaskółka sygnalizująca, że o ile jakaś naprawdę duża firma nie poinformuje o kłopotach to przeceny z powodu obligacji bazujących na rynku kredytów hipotecznych nie będzie.

Dane makro też nie mogły zachwycić. Co prawda w ostatnim tygodniu przybyło nieco mniej nowo rejestrowanych bezrobotnych (307 tys.) niż oczekiwano (310 tys.), ale czerwcowe zamówienia fabryczne rozczarowały. Wzrosły jedynie o 0,6 proc., czyli o połowę mniej niż oczekiwano, a bez środków transportu nawet spadły (0,5 proc.). Nikt się tym jednak na rynku akcji nie przejął. Tylko kurs EUR/USD nieznacznie wzrósł. Może nawet dziwić, że zwyżka nie była większa skoro szef ECB zapowiedział wrześniową podwyżkę stóp i zapowiadało się (według środowego raportu ADP), że w piątek raport z rynku pracy może rozczarować. Niewielki wzrost kursu EUR/USD i oczekiwanie na dane z rynku pracy kosmetycznie jedynie zmieniły ceny ropy, miedzi i złota.

Inwestorzy skupili się na informacjach nadchodzących ze spółek, a te były generalnie dobre. CVS Caremark (sieć aptek) i Viacom opublikowały raporty kwartalne z wynikami, które były lepsze od oczekiwań. Drożały tez akcje Hewlett-Packarda po podniesieniu rekomendacji przez Banc of America Securities. Indeksowi NASDAQ pomagała tez informacja o kolejnej fuzji (Fiserv kupi CheckFree). Humory poprawiał również dwucyfrowy wzrost ceny akcji dewelopera Beazer Homes (to spółka o której w środę plotka mówiła, że zbankrutuje). Wzrost kursu zawdzięczają posiadacze akcji funduszowi hedżingowemu (Citadel Investment Group), który poinformował, że zwiększył udziały w spółce (ma 5,7 proc. akcji). Fundusz też może się mylić, ale mało kto brał to pod uwagę.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: