eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek długu ma mniejszy wpływ na giełdy akcji?

Rynek długu ma mniejszy wpływ na giełdy akcji?

2007-08-03 11:09

Przeczytaj także: Niski popyt na dług zły dla złotego


Jak zwykle w ostatnich dniach do końca sesji nie było oczywiste, jak się ona zakończy. Jeden dzień wzrostów nie usuwa niepewności, co doskonale można było zaobserwować na rynkach azjatyckich i europejskich. Jak zwykle duzi gracze czekali na ostatnie 30 minut sesji. Byki zaatakowały jednak wcześniej, już przed 21.00. Podobnie jak w środę, w ciągu 20 minut indeks S&P 500 zyskał pół punktu procentowego (DJIA aż 100 pkt.). Tym razem nie można był już podejrzewać pomyłki. Fundusze świadomie doprowadzają do zmiany nastroju rynku. Sesja pokazała, że byki całkiem poważnie myślą o kontynuowaniu hossy. Czy im się to uda to już inna sprawa, ale z pewnością wykorzystają wszystkie możliwe preteksty do podniesienia indeksów.

Po sesji kolejna spółka, American Home Mortgage, poinformowała, że zaprzestaje działalności, bo nie może znaleźć finansowania. Pocieszała za to Countrywide Financial twierdząc, że ma na podorędziu 50 mld USD w razie konieczności przetrwania krótkoterminowego kryzysu. Wskaźnik handlu posesyjnego (AHI) jednak spadł, a kontrakty na amerykańskie indeksy też się lekko osuwały. Sprawdzimy dzisiaj, czy rzeczywiście rynek znieczulił się na informacje ze spółek dotkniętych skutkami kryzysu na rynku kredytów i długu. Sądząc po zachowaniu rynków azjatyckich, gdzie entuzjazmu nie ma, ale nie ma tez spadków, trzeba założyć, że fundusze amerykańskie uspokoiły sytuację. Przynajmniej na jakiś czas.

Tydzień kończy miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Uważany jest za jeden z najważniejszych, ale najczęściej mocno wpływa jedynie na rynek walutowy. Ma jednak spore znaczenie dlatego, że Fed musi dbać nie tylko o właściwy poziom inflacji, ale i o dobry stan rynku pracy. Wydaje się, że dla rynku akcji najlepsze byłyby dane … złe. Zwiększałyby szansę na obniżkę stóp nie przesądzając jednocześnie o spadku zysków amerykańskich spółek. Dla dolara sytuacja jest jednoznaczna – im więcej zatrudnionych tym lepiej.

Przedtem, rano, opublikowane zostaną indeksy PMI (usługi) dla poszczególnych krajów UE i dla całej strefy euro, ale ich wpływ na zachowanie rynku będzie mało zauważalny. Bardziej istotna będzie (pół godziny po otwarciu sesji w USA) publikacja podobnego indeksu dla USA. Instytut ISM prognozuje, że koniunktura w usługach pogorszy się jedynie nieznacznie, ale gospodarka będzie się nadal szybko rozwijała. Jeśli dane będą lepsze od oczekiwań to mogą pomóc zarówno dolarowi jak i akcjom.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: