eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kredyty subprime wywołały niepewność inwestorów

Kredyty subprime wywołały niepewność inwestorów

2007-08-01 09:56

Kredyty subprime wywołały niepewność inwestorów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Okazuje się, że nadal warto robić porównania historyczne i, że tym razem nie jest inaczej. Wczoraj pisaliśmy, że większe fale korekcyjne składają się z co najmniej dwóch silnych fal spadkowych, a korekta między nimi jest właśnie spowodowana poszukiwaniem okazji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek był wczoraj właśnie w tym trybie, jednak kolejne informacje z rynku kredytów hipotecznych wymazały resztki optymizmu. Drugim powodem, o którym wspominaliśmy to fakt, że wczoraj był koniec miesiąca i inwestorzy mogli dostosowywać swoje portfele. Spadek cen akcji w Stanach trwał do samego zamknięcia sesji. Inwestorzy muszą się przygotować na kolejne złe informacje, obecnie nikt nie ma pojęcia jak wielki zasięg mają skutki załamania się rynku kredytów subrime. Bardzo wysoki poziom niepewności, z jakim mamy obecnie do czynienia spowoduje, że inwestorom może przez dłuższy czas brakować odwagi do łapania kolejnych okazji i odwrócenia tendencji.

Większości rynków zareagowała podobnie jak w zeszłym tygodniu. Jen się umocnił, chodź znacznie bardziej do wysoko oprocentowanych walut, rynki wschodzące osłabiły, lecz mniej niż poprzednio, dolar i obligacje także były w cenie. Nasze zdanie na temat USD pozostaje nie zmienione. Uważamy, że w momencie, gdy rynki akcji się uspokoją dolar straci jedyne źródło podparcia, jakim były zakupy inwestorów likwidujących inwestycje poza USA i zwrócą oni uwagę na negatywne skutki załamania rynku kredytów hipotecznych dla gospodarki oraz słabsze dane makro.

Wprawdzie na razie bieżące dane makro są dość dobre (jak np. rynek pracy i związane z nim zaufanie konsumentów), jednak w dłuższym nie musi wcale tak być. Zaufanie konsumentów powinno spaść, gdy ankiety obejmą ostatni okres, w którym mieliśmy spadające ceny domów, spadki cen akcji, wysoką cenę benzyny. M.in. dlatego sądzimy, że umocnienie dolara jest okazją do otwarcia krótkich pozycji, szczególnie, jeśli dane NFP jeszcze go umocnią – wtedy nie pozostanie praktycznie nić co mogłoby dolarowi pomóc (zostanie tylko potencjalne odreagowanie na rynku obligacji - wzrost rentowności).

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks Chicago PMI wyniósł w lipcu 53,4pkt.
  • CA: Licząc miesiąc do miesiąca PKB w maju wzrósł o 0,3%.
  • US: Dochody osobiste Amerykanów wzrosły w czerwcu o 0,4% a wydatki osobiste o 0,1%.
  • US: Wskaźnik wydatków osobistych PCE Core wyniósł 0,1%m/m i 1,9%r/r.
  • US: PCE Deflator wyniósł w czerwcu 2,3% liczac rok do roku.
  • US: Indeks aktywności w sektorze wytwórczym Dallas FED wyniósł -9.7 vs 14.0 miesiąc wcześniej.
  • JP: Stopa bezrobocia spadła do 3,7% - najniższego poziomu od 9 lat. Średnie zarobki oraz wydatki gospodarstw domowych jednak spadły.
  • US: Indeks zaufania konsumentów wzrósł w lipcu do poziomu 112,6pkt.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: