eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Fed: umiarkowany wzrost i inflacja

Fed: umiarkowany wzrost i inflacja

2007-07-26 11:46

Fed: umiarkowany wzrost i inflacja

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Beżowa Księga nie dostarczyła rynkowi żadnych nowych lub zaskakujących informacji. Tak jak można było oczekiwać, aktywność w sektorze mieszkaniowym spadała, sektorze wytwórczym rosła, a ogólne tempo wzrostu scharakteryzowane zostało jako "umiarkowane. Inflacja najszybsza jest w cenach paliw, natomiast ceny innych produktów rosną także umiarkowanie". Te informacje nie zmieniają w żaden sposób obecnie postrzegania polityki FED przez rynek.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Brak wyraźnych efektów miała także informacja o spadku sprzedaży nowych domów, która zaskoczyć mogła rynek tylko wzrostem. Złe informacje z tego rynku to już standard. Giełda w pierwszej połowie sesji była pod presją, jednak w drugiej powróciła do poziomu otwarcia dzięki kilku dobrym informacjom o wynikach spółek i poszukiwaniu okazji po wczorajszym silnym spadku. Ceny obligacji były stabilne. Dolar wczoraj umocnił się wskutek wzrostu awersji do ryzyka i powrotu kapitału do USA z rynków wschodzących, które są cały czas pod presją. Na uwagę zasłużył także rynek ropy, który odrobił wszystkie straty z ostatnich dni po publikacji informacji o spadku zapasów.

Ogólna sytuacja na rynkach finansowych się nieco uspokoiła jednak należy pamiętać, że większość korekt odbywa się w dwóch falach, a dotychczasowe spadki były dość skromne (relatywnie do innych korekt). Dzisiaj opublikowane będą dane na temat zamówień na dobra trwałe, tygodniowe bezrobocie, sprzedaż nowych domów i indeks IFO. Najważniejszy jest pierwszy i ostatni z tych raportów. Poprzednie wskazania pokazywały spadek zamówień w większości kategorii, co może być oznaką trendu, jednak obecnie wycenia się wzrost o 1.7%, w dużym stopniu z powodu sporego spadku w zeszłym miesiącu, zatem raport ten może być dla rynku przykrą niespodzianką. Należy jednak liczyć się z tym, że wszelka słabość dolara może być traktowana jako okazja do zamknięcia długich pozycji w EUR bez względu na znaczenie makroekonomiczne danych.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Beżowa księga pokazuje umiarkowany wzrost i inflację, ekspansję w sektorze wytwórczym i kontrakcję w sektorze mieszkaniowym.
  • US: Sprzedaż nowych domów spadła do 5.75 m jednostek, czyli 3.8% poniżej wskazania w maju. Jest to najniższy poziom od 5 lat.
  • PL: Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy na poziomie 4,5%. Rada stwierdziła, że poprzednie podwyżki odnoszą skutek, ale nadal jest zagrożenie wyższą inflacją.
  • NZ: RBNZ podniósł stopy procentowe do 8,25%, jednak stwierdził, że następna podwyżka jest mało prawdopodobna.
  • AU: Inflacja w Australii okazała się wyższa od oczekiwań i wyniosła 1.2%.
  • UK: Tempo wzrostu cen nieruchomości spadło. Wzrost m.m wyniósł 'tylko' 0,1%. 9,9% r/r.
  • JP: Indeks cen usług korporacyjnych wzrósł 1.4% r/r. Jest to siódmy miesiąc wzrostu.
  • US: Geithner, FED: "Sytuacja fiskalna USA jest nie do utrzymania" powiedział prezydent Banku Rezerwy Federalnej w NY, Timothy Geithner.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: