eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt mieszkaniowy: złotowy czy walutowy?

Kredyt mieszkaniowy: złotowy czy walutowy?

2007-07-05 12:43

Przeczytaj także: Czy warto przewalutować kredyt z CHF na PLN?


Co wybrać?

Już kilka lat wśród klientów zainteresowanych kredytem mieszkaniowym największą popularnością cieszą się kredyty udzielane w dwóch walutach - złotych i frankach szwajcarskich. Popularność kredytów złotowych można tłumaczyć tym, że chętniej zadłużamy się w walucie, w której zarabiamy, a przecież większość Polaków osiąga dochody w złotych. Z kolei wzrastająca popularność kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich może być spowodowana niskim oprocentowaniem kredytów udzielanych w tej walucie.

Przed wyborem konkretnej waluty kredytu należy sprawdzić, jak kształtowały się kursy interesującej Państwa waluty w dłuższym okresie - nie krótszym niż rok. Wykresy takie można znaleźć np. na naszym portalu internetowym lub na stronach ekonomicznych innych portali. Kolejny krok to symulacja spłaty. Wątpliwości związane z wyborem waluty kredytu może rozwiać także rozmowa z analitykiem walutowym.

Należy przemyśleć decyzję o przewalutowaniu

Choć kredyty we frankach są już znacznie mniej atrakcyjne, niż kilka lat temu, po szwajcarską walutę najchętniej sięgają ci, którym zależy na płaceniu jak najniższych rat. Jednak decyzja o przewalutowaniu powinna być dobrze przemyślana. Niestety, nie ma jasnowidza, który przewidziałby nie tylko oprocentowanie kredytów i kursy walut, ale także twoje zarobki za 10 czy 15 lat.

Gdyby ktoś jednak postanowił skorzystać ze zmiany waluty, musi wziąć pod uwagę dość wysokie koszty tej operacji, które wynoszą około 4-5 proc. Składają się na to prowizje pobierane przez większość banków za operację przewalutowania oraz koszty związane z różnicami kursowymi (spread).

Przydatne pojęcia:

WIBOR 3M - oprocentowanie 3-mie-sięcznych złotowych pożyczek międzybankowych.

LIBOR 1M - oprocentowanie 1-miesięcznych pożyczek międzybankowych, ustalane w Londynie przez cztery główne banki (Bankers Trust, Bank of Tokio, Barclays i National Westminster).

EURIBOR 1M - oprocentowanie 1-miesiecznych pożyczek międzybankowych w strefie euro, ustalane w Brukseli na podstawie notowań z 57 największych banków ze strefy euro.

Autor: Sylwia Hucik Gaicka
Analityk portalu Waluty.com

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: