eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: PKN i Lotos umacniają WIG20

GPW: PKN i Lotos umacniają WIG20

2007-07-04 10:17

Przeczytaj także: USA: dziś dane NAR


Majowe zamówienia fabryczne spadły w USA mniej niż oczekiwano (o 0,5 proc.). To nie była doskonała informacja, bo jednak nastąpi spadek. Nieznacznie w górę zweryfikowano jednak zamówienia z poprzedniego miesiąca, a poza tym, jeśli liczyło się bez środków transportu (szczególnie samolotów) to nastąpił wzrost zamówień. Można więc powiedzieć, że dane były umiarkowanie optymistyczne. Bardzo złe informacje nadeszły jednak z rynku nieruchomości. NAR (stowarzyszenie pośredników) opublikował indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym. Okazało się, że spadł on aż o 3,5 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,7 proc.). Od podpisania umowy do jej finalizacji jest w USA daleka droga, więc może się okazać, że dane o realnej sprzedaży będą jeszcze gorsze. Można jednak założyć, z dużą dozą dobrej woli, że opublikowane we wtorek dane są neutralne. Oczywiście, jeśli przyjmie się, że lepszy raport o zamówieniach znosi ten o domach (według mnie tak nie jest).

W tej sytuacji gracze na rynku obligacji skorzystali z okazji do sprowokowania korekty i ceny spadły (rentowność wzrosła). Dzięki temu nieco spadł kurs EUR/USD (też na razie tylko korekta), a to doprowadziło do spadku ceny złota. Jednak ropa (po początkowej korekcie) nadal drożała (już blisko 71,5 USD). Rosła też cena miedzi (podobno ciągle podnoszą ją strajki w Chile).

Rynek akcji kompletnie zlekceważył dane z rynku nieruchomości. Kontynuowano poniedziałkową zwyżkę, a liderem był Apple, który sprzedał dwa razy więcej niż poprzednio prognozowano telefonów iPhone. Nadal pomagała bykom fuzjomania. Miliarder Nelson Peltz powiedział, że być może kupi Wendy’s International, a Kraft Foods poinformował, że chce kupić Grupę Danone. Traciły akcje Caterpillara (UBS obniżył mu rating) i Ford (jego zamiana długu na akcje niespecjalnie się spodobała). Wolumen był oczywiście śmiesznie mały, ale indeksy wzrosły pokazując, że jeśli nawet Amerykanie przez chwilę się bali zagrożenia terrorystycznego to już się tego nie boją.

Dzisiaj na rynkach finansowych powinien panować marazm, bo z powodu Dnia Niepodległości w USA handlu nie ma, a wtedy inwestorzy na całym świecie zmniejszają swoją aktywność. Co prawda przed południem opublikowane zostaną dane europejskie, ale nie przeceniałbym ich wpływu na zachowanie graczy. Jednak, skoro panują tak widocznie anty-dolarowe nastroje, prognozowane wzrosty indeksów PMI (sektor usług) w poszczególnych krajach europejskich powinny pogłębiać przecenę dolara szkodząc w ten sposób indeksom giełdowym. Podobny może być efekt danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Oczywiście pod warunkiem, gdyby nieoczekiwanie dynamika wzrostu wzrosła (oczekuje się małego spadku).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: