eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Miliardy euro z UE na leasing

Miliardy euro z UE na leasing

2007-06-12 10:43

Przeczytaj także: Leasing wspierany ze środków UE


I po trzecie, leasing jest najtańszy. Większość leasigodawców należy do grup kapitałowych, sektora bankowego albo firm producenckich. Dzięki temu firmy leasingowe mają dostęp do takich samych źródeł finansowych rynku pieniężnego, jak np. banki, a współpracując w sposób ciągły z dostawcami przedmiotów leasingu, przy dużej skali rocznych obrotów, mogą uzyskać korzystne rabaty, które mogą mieć wpływ na poziom cen usług na rynku. Przykładem może być tu rynek samochodowy, na którym oferty leasingowe są znacznie tańsze od kredytowych.

Leasing może również poprawić płynność finansową firmy poprzez wykorzystanie formy leasingu zwrotnego, np. nieruchomości. Klient odzyskuje zamrożone wcześniej środki finansowe i może je zainwestować zgodnie ze swoimi potrzebami, a z uwagi na fakt, że nieruchomość nadal znajduje się w jego posiadaniu i w dalszym ciągu może pobierać z niej pożytki, z uzyskiwanych przychodów pokrywa zobowiązania leasingowe. No i w końcu, dzięki korzystnym rozwiązaniom prawnym, leasing umożliwia osiągnięcie oszczędności podatkowych w porównaniu do inwestycji finansowanych poprzez kredyt lub ze środków własnych.

Refundacja dla leasingodawcy

Dzięki tym zaletom popularność leasingu rośnie z roku na roku. I wiele wskazuje na to, że tak będzie nadal. Do tej pory bowiem w ramach programów pomocowych, obowiązujących w latach 2004-2006, odbiorcą środków unijnych mógł być jedynie leasingobiorca. Teraz z unijnej refundacji korzystać będzie także leasingodawca. Jeżeli jest on bezpośrednim odbiorcą środków, wówczas kwota dofinansowania może zostać wypłacona jednorazowo z przeznaczeniem na zmniejszenie rat kapitałowych w umowie leasingu. Produkty leasingowe mogą być wykorzystywane we wszystkich programach operacyjnych o zasięgu krajowym (pula wsparcia unijnego wynosi 39, 43 mld euro) jak i 16 regionalnych programach operacyjnych (pula to 15,96 mld euro). Jednym z głównych celów pomocy unijnej jest rozwój przedsiębiorczości.

Rozwój firmy to podstawowe zadanie każdego przedsiębiorcy. Jak wskazują badania rynkowe, 35 proc. polskich firm chce zwiększyć swój udział w rynku, a 40 proc. pragnie zwiększyć nakłady na inwestycje. Do tego - co czwarte -przedsiębiorstwo jest zainteresowane skorzystaniem z funduszy unijnych.

Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli Związku Przedsiębiorstw Leasingowych z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, aby ujednolicić standardy ubiegania się o wsparcie finansowe z funduszy unijnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: