eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane GUS: wskaźnik zaufania konsumentów najwyższy w historii

Dane GUS: wskaźnik zaufania konsumentów najwyższy w historii

2007-05-28 19:25

Przeczytaj także: Jaki wzrost gospodarczy za I kwartał?

W poniedziałek giełdy w USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech były nieczynne z powodu świąt, dlatego na pozostałych parkietach regionu inwestorzy nie wykazywali się zbyt dużą aktywnością. Drożały akcje spółek surowcowych. Wiadomością dnia okazała się informacja o planowanej kontrofercie przejęcia szwedzkiej giełdy OMX, którą przygotowuje Międzynarodowe Centrum Finansowe w Dubaju. Jest to odpowiedź na ruch Nasdaq, który w ubiegłym tygodniu zaproponował 3,7 mld USD za przejęcie kontroli nad sztokholmskim parkietem. W poniedziałkowej prasie pojawiły się plotki, że firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatrudniła doradców z HSBC, którzy mają wspomóc ją w fuzji. Inwestorzy oczekują dalszej konsolidacji rynku kapitałowego, po tym jak w ubiegłym miesiącu nowojorska NYSE połączyła się z Euronextem. Akcje OMX drożały w ciągu dnia o ponad 10 proc.

WALUTY


Złoty wykorzystuje mniejszą aktywność rynku związaną z dniami wolnymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach i umacnia się. Do dolara i euro zyskuje 0,2 proc, a do funta i franka po 0,25 proc. O 16:00 waluta amerykańska była do kupienie za 2,83 PLN, a waluty europejskie odpowiednio, 3,80 PLN za euro, 5,60 PLN za funta i 2,30 PLN za franka. Możliwe, że jutro wahania będą dużo większe, zwłaszcza na złotówce, bowiem rozpocznie się posiedzenie RPP, które w środę podejmie decyzję.

Wprawdzie rynek nie spodziewa się zmian stóp, zwłaszcza po podwyżce w ubiegłym miesiącu, ale z reguły oczekiwanie na decyzję RPP zwiększa wahania złotego. Ważnym sygnałem potwierdzającym oczekiwania rynku jest czwartkowa decyzja Gabinetu Cieni RPP, który jednogłośną decyzją pozostawił stopy niezmienione (raport na: http://akson.sgh.waw. pl/sknfm/gcrpp-raporty.php). Jeżeli studenci znowu będą mieli rację, możemy spodziewać się kontynuacji spadków złotówki.

Niewiele dzieje się na rynku zagranicznym. Dolar stracił 0,1 proc. do euro, po ostatnich wzrostach, spowodowanych lepszymi danymi zza oceanu, które rozwiewają nadzieje na obniżki stóp przez FED. Amerykańska waluta traci również 0,1 proc. do jena, ale ciągle pozostaje w okolicach 3-miesięcznego maksimum.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: