eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 16-20.04.2007

Rynek walutowy 16-20.04.2007

2007-04-20 19:24

Przeczytaj także: Rynek walutowy 26-30.03.2007

O ile kończący się tydzień nie był najlepszy dla dolara, o tyle Polska waluta może z pewnością zaliczyć go do udanych. Złotówka w przeciągu tygodnia umocniła się po ok. 3 grosze zarówno w stosunku do dolara, jak i do euro, dzięki czemu za jednego dolara należy obecnie zapłacić niecałe 2,78, a za euro niecałe 3,79. Złotówce sprzyja słabnący dolar, powrót apetytu na ryzyko oraz świetna sytuacja gospodarcza. Do pozytywnych informacji, które niewątpliwie sprzyjają naszej walucie z pewnością zaliczyć należy przyznanie Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w 20012 roku. Organizacja 3. co do wielkości imprezy sportowej na świecie wymagać będzie wielkiego wysiłku inwestycyjnego w następnych 5 latach, co rozwiewa obawy o wykorzystanie wszystkich środków z UE, a równocześnie stanowi silny impuls dla wzrostu gospodarczego w tym okresie.

Optymizm inwestorów co do perspektyw Polski w najbliższych latach widać nie tylko po umacniającym się złotym, lecz także po koniunkturze panującej na GPW w Warszawie. Warszawski parkiet wpadł w tym tygodniu w ręce byków, dzięki czemu główne indeksy ustanowiły nowe szczyty. WIG20 na wykresie intraday osiągnął poziom 3675 pkt., natomiast indeks szerokiego rynku w środę w ciągu dnia pokonał na chwilę poziom 60 tyś. pkt.

Łyżką dziegciu w beczce miodu okazać się mogą opublikowane w tym tygodniu dane makro, a zwłaszcza wysoka dynamika płac w Polsce. Okazało się, że wynagrodzenia rosną o wiele szybciej niż oczekiwał tego rynek. Płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w marcu o 9,1%, co jest istotnym sygnałem, że sytuacja na rynku pracy staje się coraz trudniejsza, a co za tym idzie może się to przełożyć na wzrost cen produktów końcowych. Dane na temat dynamiki płac oraz inflacja PPI w marcu na poziomie 3,3% r/r rozwiały zapewne wątpliwości członków RPP na temat konieczności szybkiej podwyżki stóp procentowych. Obok sygnałów o narastaniu czynników inflacjogennych otrzymaliśmy potwierdzenie dobrej sytuacji gospodarczej, w postaci utrzymującego się wysokiego tempa wzrostu produkcji przemysłowej w marcu (11,3% r/r). Wszystkie te sygnały są zgodne jeśli chodzi o ich wpływ na decyzję w sprawie stóp procentowych, która zapadnie już w nadchodzącym tygodniu. Z dotychczasowych wypowiedzi członków RPP wnioskować można, że znalazła się już większość w Radzie do przeforsowania niewielkiej podwyżki jeszcze w tym miesiącu, co oczywiście jest zgodne z oczekiwaniami rynku, w związku z czym reakcja na taką decyzję będzie ograniczona.

W nadchodzącym tygodniu, obok posiedzenia RPP w sprawie stóp procentowych poznamy jeszcze kilka istotnych informacji fundamentalnych. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy dane na temat dynamiki PKB w USA oraz towarzyszący im indeks cen konsumentów PCE, a także informacje z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Oprócz danych z USA poznamy także dość istotne dla rynku dane ze Strefy Euro, a mianowicie Indeks IFO oraz saldo rachunku obrotów bieżących. Jak widać, inwestorzy nie będą narzekać na brak impulsów sprzyjających ożywieniu handlu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: