eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polityka ECB nadal bardziej jastrzębia niż FED

Polityka ECB nadal bardziej jastrzębia niż FED

2007-04-18 11:35

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Trend spadkowy EURPLN wczoraj przyśpieszył i wydaje się, że nie ma obecnie żadnej informacji która by złotemu nie pomagała. Wczorajszy dzień był interesujący z dwóch względów. Dane na temat płac sugerują wyższe stopy procentowe, jednak nie pojawił się negatywny efekt wynikający z potencjalnie niższych cen obligacji. Z drugiej strony złoty znacznie bardziej zareagował na dane o inflacji w USA niż na kolejne informacje z Europy sugerujące, że stopy procentowe zrównają się w tym roku z poziomem stóp w Eurolandzie. Przy obecnym sentymencie złotemu mogłoby zaszkodzić pogorszenie sytuacji na giełdach lub/i umocnienie jena albo przedterminowe wybory w Polsce. Na razie to drugie wydarzenie jest mało prawdopodobne więc oczekujemy, że trend spadkowy będzie kontynuowany. Złoty spadł do 3.80 – linii wsparcia po minimach z 2006 roku, więc lekkie odbicie techniczne jest uzasadnione, jednak kanał w jakim EURPLN spada oraz analiza fibonacciego sugerują, że w dłuższym terminie (np. czerwiec) złoty może się umocnić poniżej 3.70.

EUR/USD

EURUSD kontynuuje wspinaczkę wzdłuż linii trendu wzrostowego i granicy kanału. Powoli zbliżamy się teraz do kluczowego oporu, który wynika z górnej granicy długoterminowego kanału wzrostowego. Pierwszym dobrym kandydatem na sprzedaż są okolice 1.3670, lub ciut wyżej, w nieco krótszym terminie opór może pojawić się przy 1.3645, jednak to czy będzie to poziom do sprzedaży będzie zależało od okoliczności i rekomendujemy sprzedaż dopiero, gdy na wykresach godzinowych zaczną pojawiać się oznaki wyczerpywania tempa wzrostu.

GBP/USD

Dużo lepsze dane na temat inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej spowodowały, że kurs GBPUSD powędrował w okolice historycznych maksimów na poziomie 2,01. W związku z tym, że obecnie inflacja jest na dużo wyższym poziomie niż oczekiwano, bardzo ciekawe powinny być dzisiejsze notatki z posiedzenia Banku Anglii. Oczekiwania na zacieśnianie polityki monetarnej przez BoE umacniają funta. Obecnie na wykresie miesięcznym mamy widoczne trzy szczyty w okolicy 2,01, co stanowi istotny opór. Być może z tych rejonów nastąpi jakieś korekcyjne odbicie. Z zajmowaniem pozycji poczekalibyśmy do protokołu z posiedzenia BOE. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 2,0040.

USD/JPY

Obecnie na USDJPY silnym oporem pozostają nadal okolice 119,90, gdzie zbiega się linia poprowadzona po ostatnich maksimach. Na dolarjenie możemy wyrysować sobie kanał i kurs znajduje się obecnie pośrodku dolnego i górnego ograniczenia. Jen umocnił się dość istotnie w ciągu ostatnich dwóch dni, przetestował okolice 119,00, więc obecnie wszystko wskazuje na chęć kontynuacji ruchu spadkowego w okolice 118.20, czyli minimów z 13 kwietnia. W związku z tym w dniu dzisiejszym preferowalibyśmy krótkie pozycje w USDJPY zajmowane w okolicach 118,80. Najbliższe wsparcie to okolice 118,50, gdzie zbiega się wiele średnich na wykresie dziennym.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: