eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Obawy FOMC: inflacja i spowolnienie gospodarki

Obawy FOMC: inflacja i spowolnienie gospodarki

2007-04-12 09:41

Przeczytaj także: Akcje KGHM i GTC pomogły indeksowi WIG20


Spokojny handel z rekordami w tle

W środę nasz rynek walutowy zachowywał się podobnie, jak inne rynki europejskie. Kursy walut stabilizowały się, z tendencją do spadku, czekając na nowe impulsy. Przetarg obligacji dziesięcioletnich zakończył się sprzedażą wszystkich papierów, ale popyt był nieco mniejszy niż w styczniu, To na chwilę osłabiło naszą walutę, ale potem podążała już za zmianami kursu EUR/USD. Dzień zakończył się nieznacznym osłabieniem do obu głównych walut. Dzisiaj rynek powinien czekać na konferencję prasową prezesa ECB i to ona powinna pokazać kierunek zarówno kursowi EUR/USD jak i złotemu.

Na GPW środa rozpoczęła się od niewielkiej i oczekiwanej korekty. Od początku widać było, że nie było to nic poważnego. Podaż była bardzo bierna. Już po 1,5 godziny WIG20 bił nowe rekordy. Nastąpiła potem chwila zwątpienia, ale wystarczyła poprawa nastrojów na rynkach europejskich, żeby WIG20 szybko ruszył na północ. Prowadził tam indeks sektor surowcowy wspierany przez TPSA. Nadal rosła cena miedzi, co pomagało wzrostowi KGHM. Rosła też (nieznacznie) cena ropy, co pomagało sektorowi paliwowemu, w którym liderem był PKN. Duży wzrost kursu tej spółki wynikał jednak przede wszystkim z zapowiedzi szybkiego remontu ropociągu „Przyjaźń”, którym dostarczana była (przed zamknięciem ropociągu) ropa do Możejek.

Wydawało się, że byki doprowadzą do dużego wzrostu indeksów, ale ta sztuka nie udała się, bo początek sesji w USA ochłodził nastroje. Główne indeksy jednak wzrosły ustanawiając nowe rekordy wszech czasów. Wczorajsza realizacja zysków w USA nie powinna mieć dzisiaj wielkiego znaczenia, chociaż może doprowadzić do rozpoczęciu sesji spadkiem indeksów.

Inwestorzy wiedzą jednak doskonale, że środowa realizacja zysków w USA nie jest niczym groźnym, jeśli nie nastąpi dzisiaj kontynuacja. Dlatego też dopiero godzina 15.30, czyli początek sesji w USA, da odpowiedź, czy u nas oczekiwana realizacja zysków nie będzie niczym nadzwyczajnym, czy zamieni się w wyprzedaż. Po takich wzrostach, jakie obserwowaliśmy na rynku małych spółek taka wyprzedaż może przyjąć bardzo gwałtowną postać.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: