eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA nakłada cła na papier z Chin

USA nakłada cła na papier z Chin

2007-04-02 13:23

Przeczytaj także: Rynek czeka na raporty makroekonomiczne

Ostatni, giełdowy dzień kwartału z góry stawiał obóz niedźwiedzi w USA na straconej pozycji. Wiadomo było przecież, że fundusze zrobią wszystko, żeby podciągnąć w tym dniu kursy akcji. Potrzebne były tylko dobre dane makro. I takie właśnie dane na rynek dotarły. Raport o przychodach i wydatkach Amerykanów był korzystny dla dolara i dla całej gospodarki, bo w obu kategoriach wzrost był większy od prognoz (0,6 proc.). Wzrost ten jednak zwiększał prawdopodobieństwo utrzymania inflacji na wysokim poziomie. Podobny wniosek można było wyciągnąć z publikacji bazowego wskaźnika wydatków osobistych (PCE). Wzrósł on mocniej niż prognozowano (0,3 proc.), a w skali roku o 2,4 procenta. Takie informacje musiały wzmocnić dolara, ale nie zaszkodziły akcjom.

Bardzo dziwne były dane z rejonu Chicago. Okazało się, że indeks Chicago PMI wzrósł z 47,9 pkt. (recesja) aż do 61,7 pkt. (szybki rozwój). Wydaje się nieprawdopodobne, żeby wtedy, kiedy wszystko sygnalizuje spowolnienie gospodarki USA, Chicago było oazą rozwoju, a gospodarka się tam tak nagle zmieniła. To z pewnością albo jest jakieś przekłamanie albo jednorazowy wyskok. Jeśli spojrzy się dokładniej na ten raport to widać, że powodem takiej zwyżki indeksu był gwałtowny wzrost nowych zamówień (subindeks nowych zamówień wzrósł z 48,7 do 72,2 pkt.). Przypuszczam, że chodzi o jakąś jedną większą transakcję, która tak te dane podniosła. Nie zmienia to postaci rzeczy, że byki te dane skwapliwie wykorzystały.

Lepsze też były dane o wydatkach na konstrukcje budowlane. Oczekiwano spadku, a tymczasem wydatki wzrosły o 0,3 procenta, dzięki zwiększonej aktywności w sektorze niemieszkalnym. Jedynie indeks nastroju Uniwersytetu Michigan pozostała na poziomie najniższym od pół roku. Była to jednak weryfikacja danych z połowy miesiąca i z góry było oczywiste, że nie wpłynie na zachowanie rynków.

Wydawało się, że byki muszą wykorzystać dane makro do znacznego podniesienia indeksów, ale stało się coś zupełnie nieoczekiwanego. Administracja amerykańska obłożyła cłem import z Chin papieru powlekanego. Niby nic wielkiego, ale w ten sposób USA zerwały z dwudziestoletnią polityką niestosowania ceł na subsydiowane towary z gospodarek "nierynkowych". Otworzyły w ten sposób puszkę Pandory. Wszyscy zaczęli zastanawiać się, jakie artykuły będą następne na liście (produkty ze stali, tekstylia?). Jak zareagują Chiny? Czy zmniejszony eksport, czyli mniejszy wpływ dewiz do Chin nie ograniczy kupna amerykańskich obligacji (co osłabiłoby dolara)? Jak mocno ucierpi gospodarka Chin, jeśli protekcjonistyczne decyzje ograniczą eksport kolejnych produktów? Jak mocno ucierpi wtedy gospodarka światowa?

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: