eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek wycenia obniżki stóp w USA

Rynek wycenia obniżki stóp w USA

2007-03-16 12:07

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN Sytuacja na rynku jena uspokoiła się a za nią także nastroje na giełdach i rynkach wschodzących. Bezpośrednie krótkoterminowe zagrożenie dla złotego zatem minęło. Złoty jednak nie jest na razie w stanie umocnić się, prawdopodobnie głównie dlatego, że nie widać sygnałów świadczących o tym, aby różnica w stopach procentowych pomiędzy Europą a Polską nie miała się nadal zmniejszać. Dzisiaj głównym wydarzeniem dnia jest publikacja danych o inflacji z USA. Słabe dane zaszkodzą dolarowi i mogą nieco pomóc złotemu, jednak kwestia różnic w stopach z Eurolandem jest obecnie o wiele ważniejsza. W związku z tym oczekujemy, że ruchy EURUSD będą głównie odzwierciedlone w kursie USDPLN. Nie oczekujemy umocnienia złotego, dopóki oczekiwania na wyższe stopy w Eurolandzie nie zelżeją, jednak sprzedawalibyśmy EURPLN z przyczyn technicznych.

EUR/USD

Dolar szybko przełamał wsparcia przy górnej granicy kanału wzrostowego i spadł na nowe minima powyżej 1.33. Maksimum na EURUSD przy 1.3296 zostały bardzo łatwo przełamane. Technicznie droga jest teraz otwarta na 1.3360, czyli maksimum z fali wzrostowej EURUSD z grudnia 2006. Okolice tego poziomu to będzie także górna granica kanału, w jakim EURUSD rośnie od stycznia oraz 161.8% korekty, jaka miała miejsce na przełomie lutego i marca. Wydaje się, że ten poziom może stanowić silny opór dla dalszych wzrostów. Kluczowe znaczenie będzie mieć jednak dzisiejsza publikacja danych na temat inflacji. Słabe dane mają potencjał dalej osłabić dolara i na wejście w strefę oporu powyżej 1.3345. Dobre dane jednak mogą zupełnie odwrócić sytuację i spowodować, że rynek nie będzie wyceniał dalej obniżek co powinno pomóc USD w odrobieniu strat lub przynajmniej wywołać częściową realizację zysków.

GBP/USD

Zachowanie, jakie wykazuje w ostatnim czasie funt, czyli podążanie za EURUSD, powinno dziś także być widoczne. Funt jest o wiele słabszy niż EUR, więc ewentualne korekty USD mogą przyczynić się do dużo większego spadku GBPUSD. Dodatkową kwestią jest jen oraz brak zasadniczego odbicia na giełdach. Jeśli inflacja w USA będzie wysoka, giełdy zareagują spadkami, co może przełożyć się na umocnienie jena i dalsze spadki GBPJPY, które bardzo mocno ciągnęły w dół kurs GBPUSD. Z tych powodów długie pozycje powinny mieć bliskie stop-lossy i preferowalibyśmy krótkie pozycje, jeśli dane CPI będą lepsze od oczekiwań.

USD/JPY

Jen przestał być gwiazdą rynku walutowego – teraz jest to silne euro i słaby dolar - jednak jego powiązanie z sytuacją na giełdach jest nadal bardzo wyraźnie widoczne. Wysokie lub zgodne z oczekiwaniami wskazanie indeksu CPI, może wywołać spadki na giełdzie, co oczywiście przełoży się na umocnienie JPY. N iska inflacja zaszkodzi dolarowi, co wywrze presję na USDJPY, więc tak czy siak jen może się umocnić. USDJPY znajduje się blisko wsparcia 116.80, jednak w obecnej sytuacji rynkowej jego przebicie wydaje się bardzo prawdopodobne.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: