eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wejście spółki na giełdę nie zawsze korzystne

Wejście spółki na giełdę nie zawsze korzystne

2007-03-07 13:30

Przeczytaj także: Proces IPO: czynniki sukcesu


Zakład będący własnością Skarbu Państwa nie jest dokapitalizowany adekwatnie do potrzeb, stąd problemy finansowe i zadłużenia. Prywatyzacja stawia przed przedsiębiorstwem wiele możliwości. Inwestor zewnętrzny znacznie bardziej dba o potrzeby nowo nabytego zakładu, aby podnieść jego pozycję i czerpać z niego jak największe korzyści. Ponadto prywatyzacja coraz częściej staje się sposobem wejścia na polski rynek inwestorów zagranicznych. Kolejnym krokiem jest emisja akcji spółki i wejście na giełdę papierów wartościowych. Wejście na giełdę jest celem coraz większej grupy przedsiębiorstw. Pozyskują one w ten sposób kapitał, który służy do sfinansowania dalszego wzrostu. Rynek kapitałowy nie jest celem samym w sobie, lecz etapem na drodze dynamicznego rozwoju firmy, służącym do osiągnięcia celów strategicznych. Środki finansowe uzyskane na tej drodze pozwoliły już wielu spółkom wspiąć się na fotel lidera swojej branży i ugruntować swoja pozycję. Dzięki pieniądzom inwestorów giełdowych na świecie „wyrosły” m.in. dziesiątki firm sektora nowych technologii. Także w Polsce pozyskane z giełdy środki wsparły szereg podmiotów branży IT.

Jednak gdy koniunktura zmienia się tak, że akcje są niezwykle tanie, niektóre spółki myślą o „odwrocie”. Znany producent twardych dysków Saegate jest sztandarowym przykładem, przytaczanym na dowód, że wyjście z giełdy może wyjść spółce na zdrowie. Seagate notuje w tym roku wprawdzie niższe przychody i zysk netto niż w roku 2000, ostatnim spędzonym na parkiecie (może to wynikać ze zmiany koniunktury), ale wypracował stopę rentowności o 10 pkt. procentowych wyższą niż w roku ubiegłym. Ma to być dowodem na poprawę w zarządzaniu niepubliczną już spółką.

Bardziej znanymi firmami amerykańskiego rynku, które wycofały się z giełdy są: witryna handlowa Buy.com i Aprisma – spółka zależna obecnego również w Polsce Enterasys Networks (współwłaściciel JTT Computers). Czy ten krok rzeczywiście był dla firm zbawienny – można dyskutować. Bardziej prawdopodobne jest, zwłaszcza w przypadku małych firm, że ich akcje były bardzo tanie (tak że opłacało się je wykupić), a ktoś ujrzał przyszłość przed firmą, która do tej pory nie przynosiła wymiernych zysków. Przyczyny wejścia na parkiet są bowiem dosyć prozaiczne, więc równie prozaiczne mogą być przyczyny wycofania z publicznych notowań. Bardzo praktyczni w biznesie Amerykanie nie widzą powodu, aby pokrywać koszty pozostawania na giełdzie, jeżeli nie daje to w najbliższej perspektywie szans na pozyskanie kapitału.

poprzednia  

1 2

oprac. : Money Expert Money Expert

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: