eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polityka monetarna FED złagodzona?

Polityka monetarna FED złagodzona?

2007-02-14 12:58

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN Nie uważamy, aby kupowanie EURUSD obecnie było dobrym pomysłem (EURUSD znajduje się w okolicy szczytu w zakresie wahań z ostatnich kilku tygodni) jednak siła EUR jest widoczna także na innych rynkach. Wnioski dla złotego są niejednoznaczne, gdyż nie jest to zbyt atrakcyjna waluta, do trzymania przy rosnących oczekiwaniach na podwyżki stóp w Eurolandzie, natomiast wzrosty EUR i słabość USD często przekładały się na siłę złotego. Uważamy, że dzisiaj złoty będzie oscylował w ramach wczorajszych zakresów. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość dalszego umocnienia naszej waluty, fundamentalna wręcz przeciwnie. Wzrosty w okolice ostatnich maksimów w okolicy 3.9270 zatrzymały się na 76.4% zniesieniu fali spadkowej z przełomu stycznia i lutego. Teraz EURPLN znalazł wsparcie 50% tego zniesienia oraz linii trendu wzrostowego od 5 lutego. Sądzimy, że spadek dolara może dzisiaj zostać powstrzymany przez zeznania szefa FED przed Kongresem, w sprawie polityki monetarnej. Oznacza to ryzyko wzrostu USDPLN, gdy wzrosty EURUSD zaczną być korygowane.

EUR/USD

Dynamiczny ruch w górę na EURUSD po wypowiedzi Klausa Liebschera z ECB, który uważa, że istnieje ryzyko dalszego wzrostu inflacji, jest w naszej opinii nieco przesadzony i jest kilka istotnych argumentów za tym, by dalej nie kupować tej pary. Kurs EURUSD znajduje się ciut powyżej zakresu konsolidacji z ostatnich tygodni (możliwe fałszywe wybicie i rozszerzenia zakresu). Dziś zaczyna zeznawać Bernanke przed Kongresem w sprawie polityki monetarnej i będzie to bardzo dobrą okazją dla niego, by werbalnie spróbować ograniczyć oczekiwania inflacyjne – inflacja nie jest na poziomie i nie spada przecież w tempie, które można by uznać za zadowalające. Faktycznie, dolarowi szkodzić może np. dynamiczny wzrost cen złota, jednak rentowności obligacji i sytuacja na rynku ropy naftowej nie wpisują się dobrze w scenariusz słabego dolara. Dlatego preferowalibyśmy kupować EURUSD dopiero na korektach, po potwierdzeniu, że wyszliśmy na dobre z zakresu 1.29 – 1.3050. Takim potwierdzeniem będzie test od góry, górnej granicy tego kanału.

GBP/USD

Dziś zapoznamy się z danymi na temat bezrobocia, a także z raportem Banku Anglii o inflacji. Kurs GBPUSD znalazł silne wsparcie w okolicach 78,6% zniesienia fib z poziomu 1,9263 na 1,9916. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 1,9550. Dzisiaj dość silne wzrosty na eurodolarze pociągnęły za sobą również funta. Kurs GBPUSD zdołał przełamać ostatnie maksimum w okolicy 1,9520, jednak trzeba mieć na uwadze silny sentyment parodolarowy. Przełamanie okolic 1,96 mogłoby zmienić obecną sytuacje techniczną. Sądzimy, że w przypadku ‘jastrzębiego' przemówienia Brenanke, dolar może się umocnić. Czekamy również na dane o sprzedaży detalicznej z USA. W dalszym ciągu preferowalibyśmy krótkie pozycje w GBPUSD.

USD/JPY

USDJPY obecnie znajduje się w okolicy silnego wsparcia na 121,00. Poziom 121,04 to 50% zniesienia fib. Najbliższym oporem jest obecnie poziom 121,50, wynikający z 20- okresowej średniej MA na wykresie dziennym. Dziś inwestorzy oczekują na przemówienie Bernanke, odnośnie polityki monetarnej. Jeśli to przemówienie okaże się mniej jastrzębie niż oczekiwano, widzielibyśmy ruch w okolice 120,40. Sądzimy, że większej zmienności na USDJPY możemy spodziewać się po południu. Krótkie pozycje w USDJPY preferowalibyśmy dopiero po przełamaniu okolic 120.95.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: