eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 29.01-02.02.07

Rynki finansowe 29.01-02.02.07

2007-02-05 13:26

Przeczytaj także: Rynki finansowe 22-26.01.07


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Projekcja inflacji NBP oraz związane z nią komentarze członków RPP wskazują na prawdopodobne podwyżki stóp procentowych w Polsce w przeciągu kilku miesięcy. Stanowiło to podstawę do lekkiego wzrostu rentowności krajowych papierów dłużnych, choć zmiany w ujęciu tygodniowym były niewielkie i dotyczyły raczej papierów o krótszych terminach do wykupu. Rentowności w piątek wynosiły: obligacji 2-letnich 4,47 proc., 10-letnich 5,18 proc.

Zagraniczne rynki

Decyzja Fed o pozostawieniu stóp procentowych w USA bez zmian przyczyniła się do spadku rentowności (wzrostu cen) amerykańskich obligacji. Na podstawie korzystnych danych dotyczących rozwoju największej światowej gospodarki rynek wciąż ocenia prawdopodobieństwo podwyżek stóp jako niskie,
a piątkowe słabsze dane z rynku pracy mogą wskazywać nawet na obniżki. Z kolei dane o słabnącej inflacji w strefie euro spowodowały spadek rentowności również euroobligacji.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Mijający tydzień na warszawskim parkiecie przyniósł kolejne rekordy. Indeks blue chipów w górę ciągnęły głównie banki. Dopiero w końcówce tygodnia, po słabszej rekomendacji, tracić zaczął PKO BP . Najsłabszą spółką z WIG20 okazała się jednak KGHM , która w piątek straciła 4,86 proc. w wyniku dalszej przeceny miedzi notującej w piątek kolejne minima cenowe (miedź od szczytu z maja ub.r. spadła już o 3 tys. USD). Kolejne tygodnie przyniosą publikację wyników za IV kwartał. Poza spółkami surowcowymi, rynek spodziewa się bardzo dobrych wyników. Tak więc do czasu końca publikacji wyników większa korekta nie powinna nam zagrażać. Poza tym na rynku wciąż jest mnóstwo gotówki czekającej na korektę. Również na rynkach zagranicznych utrzymuje się bardzo dobra atmosfera. W minionym tygodniu poznaliśmy liczbę nowych etatów, która okazała się dużo niższa od prognoz analityków, chociaż inwestorzy odebrali te dane pozytywnie jako mniejszą presję płacową i tym samym mniejsze prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych. Kolejny tydzień powinien przynieść wyhamowanie wzrostu WIG20 przynajmniej z powodu spadającej miedzi, której cena zmierza do granicy 5 tys. USD. Przy spadającej cenie KGHM ciężko będzie samym bankom dalej ciągnąć indeks do nowych rekordów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: