eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polisy inwestycyjne dla oszczędzających

Polisy inwestycyjne dla oszczędzających

2007-02-01 12:35

Przeczytaj także: Polskie fundusze inwestują w fundusze zagraniczne


Strategią wyróżnia się fundusz Societe Generale – Agileo P2. Fundusz gwarantuje, że maksymalna strata w trakcie roku nie będzie wyższa niż 10 proc. (na początku każdego roku podawany jest poziom wartości jednostki od którego poniższa gwarancja jest liczona). Aktywa inwestowane są w inne fundusze inwestycyjne skupiające się na różnego typu aktywach (akcje, obligacje, inwestycje alternatywne) oraz regionach geograficznych (USA, Europa, Chiny i Japonia). Warto zwrócić uwagę, że Credit Suisse i Fidelity (największa na świecie firma zarządzająca funduszami) nie zgłosiły swoich funduszy do sprzedaży w Polsce za pośrednictwem Komisji Nadzoru Finansowego są natomiast dostępne w ofercie Aegona.

W PIN Aegon Euro dostępne jest 8 funduszy – Franklin Templeton, Fidelity, Credit Suisse oraz opisany wyżej fundusz Societe Generale w wersji euro. Ma on dłuższą historię działalności niż wersja dolarowa – w ciągu ostatnich 12 miesięcy wypracował 6,67 proc. PIN „frankowy” to cztery fundusze SocGen i Credit Suisse. Jest to najmłodszy z walutowych produktów. Powinny na niego zwrócić uwagę szczególnie te osoby, które zaciągają kredyty we szwajcarskiej walucie. Inwestując środki we frankach można chociaż częściowo ograniczyć ryzyko kursowe – ewentualny wzrost kursu franka powoduje wzrost rat kredytu ale jednocześnie przekłada się na wyższy zysk z inwestycji. Warto jednak pamiętać, że trudno zabezpieczyć kredyt w wysokości kilkuset tysięcy inwestycją na kwotę kilka razy mniejszą. Co więcej, takie zabezpieczenie można wykonać także za pomocą inwestycji w euro – frank i euro to waluty silnie ze sobą skorelowane. Dlatego nie zawsze należy ulegać propagandzie doradców finansowych promujących inwestowanie w CHF – tym bardziej, że wybór funduszy frankowych jest niższy niż tych wycenianych w euro.

Kolejną ofertą której warto się przyjrzeć przygotowała Nordea, a produkt nazywa się MultiInwestor. Minimalna wpłata to 5000 zł. W ramach tego rozwiązania dostępne jest aż 39 funduszy z czego trzy to fundusze zagraniczne – Nordea Europejskich Akcji Plus, Nordea Północnoamerykańskich Akcji Plus oraz Nordea Dalekowschodnich Akcji Plus. Są to nazwy marketingowe ubezpieczeniowych funduszy kapitałych, które swoje aktywa lokują w odpowiednich subfunduszach luksemburskiego funduszu Nordea 1 Sicav - European Value Fund, North American Value Fund i Far Eastern Value Fund. Trzeci z tych subfunduszy nie jest notyfikowany w KNF, dwa pozostałe oraz dodatkowo Global Value Fund dostępne są także bez opakowania ubezpieczeniowego w Nordea Banku przy minimalnej wpłacie 300 euro.

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: