eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowe indeksy na GPW

Nowe indeksy na GPW

2007-01-24 12:25

Przeczytaj także: WIG50 i WIG250 już po debiucie


Co istotne, do wszystkich trzech indeksów spółki będą dobierane za pomocą jednego rankingu (w tej chwili każdy indeks ma odrębny ranking). Dzięki temu, proces selekcji uczestników indeksów z punktu widzenia inwestorów będzie bardziej przejrzysty i zrozumiały.

Dodatkowo w celu ograniczenia przypadkowości doboru uczestników poszczególnych indeksów, przy tworzeniu każdego rankingu, zarówno celem rewizji jak i korekty, pod uwagę będą brane obroty za okres ostatnich 12 miesięcy. Dzięki temu do głównych indeksów nie będą trafiały spółki o bardzo dużych obrotach akcjami występujących w krótkich (miesięcznych czy trzymiesięcznych) okresach czasu, przy możliwym spadku ich płynności w pozostałym okresie. Dłuższy okres analizy obrotów będzie służył stabilizacji portfeli indeksów.

Wagi poszczególnych spółek będą wynikać bezpośrednio z liczby akcji w wolnym obrocie – pakiet w indeksie będzie równy liczbie akcji we free float.

Za zmianami w głównych indeksach cenowych idą również zmiany w indeksach WIG oraz WIG-PL. Według nowych zasad indeks WIG będzie pokrywał swoim portfelem wszystkie spółki giełdowe, spełniające minimalne kryteria co do procentu i wartości akcji w wolnym obrocie. Obecnie WIG pokrywa 99% spółek pod względem ich wartości rynkowej i jest to w tej chwili 161 spółek. W nowym portfelu indeksu WIG znajdą się akcje ponad 250 emitentów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, notowanych na rynku podstawowym i równoległym giełdy. Ta zmiana to zwrot Giełdy w stronę spółek mniejszych, w tym spółek notowanych na rynku równoległym. Ich uczestnictwo w WIG, mimo stosunkowo niewielkiej kapitalizacji, może wpłynąć na zainteresowanie analityków i inwestorów tymi papierami.

Konsekwentnie za zmianami indeksu WIG pójdą zmiany indeksów sektorowych. Portfele istniejących indeksów zostaną uzupełnione spółkami, które dotychczas nie były brane pod uwagę przy ich tworzeniu. Zmiana ta to również okazja do analizy struktury branżowej spółek i ewentualnie okazja do rozpoczęcia obliczania nowych indeksów sektorowych.

Zmiany zasad selekcji spółek do indeksów nie będą miały żadnego wpływu na rynek instrumentów pochodnych. Indeksy, instrumenty bazowe dla kontraktów terminowych i opcji będą obliczane i publikowane na tych samych zasadach co dotychczas. Nie ulegnie również zmianie częstotliwość przeglądów okresowych indeksów. Jak wynika z symulacji nowe wyliczanie udziałów spółek w WIG20, mWIG40 i TechWIG nieznacznie (poniżej 2 pkt proc) zmieni rozkład wag poszczególnych spółek w tych indeksach.

Warto dodać, że wprowadzane obecne regulacje otwierają w sensie metodologicznym drogę do kolejnych, przewidywanych przez GPW od końca ubiegłego roku zmian. Najważniejszą z nich powinien być wzrost liczby uczestników głównego indeksu giełdowego. W tym przypadku wszystko będzie zależało od wartości debiutujących i notowanych spółek. Już teraz na wzór największych rynków europejskich można przewidywać, że WIG20 w ciągu dwóch lat zwiększy się o około 5-10 spółek.

Nowe portfele wszystkich indeksów po raz pierwszy będą obliczone na sesji 19 marca br. Informacje o zmianach Giełda będzie podawać sukcesywnie zgodnie z ich kalendarzem. Indeksy cenowe – pięć tygodni przed zmianami. WIG, WIG-PL i TechWIG na tydzień przed zmianami.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: