eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wprowadzenie euro: jakie korzyści i straty?

Wprowadzenie euro: jakie korzyści i straty?

2007-01-24 12:28

W ostatnim czasie wiele mówi się o perspektywach wejścia Polski do strefy euro oraz o potencjalnych zyskach, jakie niesie ze sobą przyjęcie wspólnej waluty. Prezentowane są także różne poglądy na temat daty przystąpienia do strefy euro oraz potencjalnych korzyści i strat.

Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi prawie gotowi na euro

Standardowa droga wejścia do strefy euro, powinna być powieleniem tej, którą odbyły inne państwa członkowskie strefy. Etap po uzyskaniu członkostwa to dwuletni udział w Europejskim Mechanizmie Kursowym (EMK). Oznaczać to będzie usztywnienie kursu złotego wobec euro na dwa lata, przy założeniu możliwości wahań kursu rynkowego w granicach +/- 15%.

Uczestnictwo Polski w Unii Gospodarczej i Walutowej leży w strategicznym interesie naszego kraju. Oznacza bowiem jeszcze pełniejsze włączenie Polski w struktury gospodarcze UE, a tym samym zdrową i stabilną gospodarkę rynkową. Gospodarka polska będzie musiała dostosować się do wymogów UE, tj. przestrzegać surowych wskaźników gospodarczych. Ponadto, stabilność gospodarcza będzie musiała zostać utrzymana w długim okresie, co oznacza konieczność prowadzenia odpowiedniej polityki gospodarczej, a w szczególności polityki pieniężnej nastawionej na stabilność cen oraz polityki fiskalnej opartej na dyscyplinie finansów publicznych. Osiągnięcie przez Polskę zdrowej i stabilnej gospodarki oznaczać będzie w praktyce między innymi niską inflację, niskie stopy procentowe, równowagę budżetową państwa, rozsądne rozmiary długu publicznego. Niska inflacja, a dzięki temu niskie stopy procentowe, to z kolei niezbędne warunki trwałego wzrostu gospodarczego.

Ustanowienie UGiW ma istotne konsekwencje dla polskich podmiotów gospodarczych. Przyjęcie euro będzie bardzo znaczące zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, dla których handel międzynarodowy oraz międzynarodowe operacje finansowe odgrywają istotną rolę. Możliwość posługiwania się euro zamiast walutami narodowymi zmniejsza także koszty ponoszone wcześniej przy sprzedaży i zakupie tych walut. Zastąpienie rachunków bankowych prowadzonych w walutach narodowych jednym rachunkiem w euro zmniejszy koszty utrzymania rachunków, wyraźnie też uprości zarządzanie gotówką w przedsiębiorstwach.

Ujednolicenie waluty, a tym samym rezygnacja z walut narodowych państw wchodzących do strefy euro, eliminuje wahania kursowe, co powinno wpłynąć na rozwój handlu pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Dokładniej mówiąc, ryzyko kursowe zostanie wyeliminowane w handlu między państwami należącymi do strefy euro, ale pozostanie w handlu z pozostałymi krajami, min: Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Wielką Brytanią, jeśli ta ostatnia zdecyduje się nadal pozostawać poza strefą euro. Zyskają zatem te firmy, które swoją działalność koncentrują na rynkach europejskich, i to nie tylko z powodu eliminacji ryzyka, ale również poprzez zmniejszenie kosztów transakcyjnych. Stosowanie wspólnego pieniądza sprawi, że nie będzie konieczności dokonywania transakcji kupna/sprzedaży walut, co przyczyni się do obniżenia kosztów działalności przedsiębiorstw i w rezultacie podwyższy ich efektywność.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

B3System na GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: