eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zwyżka na płytkim rynku

Zwyżka na płytkim rynku

2007-01-02 18:32

Rynki w USA dziś nie pracują, a te europejskie zaczęły rok od mocnych wzrostów. W Londynie, Paryżu i Amsterdamie indeksy rosły o ponad 1 proc., a w Madrycie nawet o 1,5 proc. W Pradze indeks zyskał 1,8 proc., a w Budapeszcie nieznacznie spadł. U nas WIG20 zyskał 1,9 proc., przy obrotach, które nie sięgnęły nawet 700 mln PLN.

Przeczytaj także: Giełdowy spadek na koniec roku

Na dobrą sprawę większość z tego wzrostu oglądaliśmy w pierwszej godzinie notowań, później poprawa była już mniej wyraźna, w czym spora zasługa KGHM, która straciła kolejne 2 proc. reagując na przecenę miedzi na giełdzie metali w Londynie.

Drugą z tracących na wartości spółek był MOL (śladowe obroty, które nie przekroczyły nawet 1 mln PLN), kurs Kęt nie zmienił wartości, reszta spółek z WIG20 drożała. Nawet Telekomunikacja (plus 0,8 proc.), której UKE zagroziło nałożeniem rekordowo wysokich kar. Dobrze spisały się banki (Pekao nawet o 4 proc. w górę), a bardzo dobrze PKN, który zyskał 4,2 proc. Warto też zwrócić uwagę na GTC, które podrożało o ponad 6 proc. błyskawicznie odrabiając straty z ostatnich sesji starego roku.

W sumie była to więc bardzo udana sesja, ale nie można przeceniać jej znaczenia. Po pierwsze dlatego, że rynek był jednak nieco płytki, po drugie dlatego, że nie pracowały rynki w USA, po trzecie wreszcie, do oporu WIG20 nadal ma daleką drogę i taki dzień zwyżki niczego nie przesądza.

Na szerokim rynku wzrósł kurs 153 spółek, spadł 83, WIRR zyskał 2,2 proc., a i MIDWIG wyszedł na plus po porannym spadku i zakończył dzień 0,2-proc. zwyżką. O 6,5 proc. spadły akcje Skotanu, któremu biopaliwowy biznes popsuł jednym podpisem minister finansów, wydając rozporządzenie o wyższej akcyzie na biopaliwa. Obroty nie były jednak wysokie w tym przypadku i o panicznej wyprzedaży mówić nie można.

Na rynku walutowym, wobec braku inwestorów z USA, nie działo się zbyt wiele. Dolar spadł do 2,88 PLN, euro kosztowało 3,83 PLN, frank 2,375 PLN. Prognoza ministerstwa finansów o grudniowej inflacji (1,5 proc.), mile zaskoczyła rynek, ale nie na tyle, by złoty wyraźnie się umocnił. Ponieważ od dobrych dwóch miesięcy, o umocnieniu złotego głównie się mówi, a nic takiego się nie dzieje, zasadniejsze staje się pytanie o ewentualną korektę naszej waluty. Przed końcem tygodnia możemy poznać odpowiedź, zwłaszcza, że poznamy także kandydata na nowego prezesa NBP.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, WIRR, MIDWIG

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: