eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Raport Departamentu Skarbu zaszkodził USD?

Raport Departamentu Skarbu zaszkodził USD?

2006-12-20 12:29

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Na złotym oczekujemy dzisiaj spokojnej sesji do ogłoszenia decyzji RPP. RPP nie zmieni stóp procentowych. Wszystkie dane makroekonomiczne publikowane w ostatnim czasie wskazują na możliwy spadek presji inflacyjnej. Retoryka przedstawicieli RPP także wskazuje na to, że ewentualne podwyżki nastąpią dopiero w drugim kwartale 2007 roku. Rynek pozostaje pod wpływem głównie wydarzeń natury politycznej i realizacji zysków na długich pozycjach w złotym, przed okresem zmniejszającej się płynności. Spadło ryzyko zmian na stanowisku wiceministra do spraw gospodarczych, jednak nadal brakuje kandydata na stanowisko prezesa NBP: im bliżej świąt, tym więcej pojawia się potencjalnych kandydatur. Wszystko wskazuje na to, że nie poznamy jego nazwiska przed świętami. PiS chce zapewne mieć w NBP ‘własnego' człowieka, co jest nie akceptowalne z punktu widzenia interesu Polski i dobra naszej gospodarki. Najlepsze kandydatury są natomiast zbyt niezależne politycznie. Uważamy, że tendencja z ostatnich dni może być kontynuowana i ewentualne zyski złotego będą ograniczone. Rejon 3.82 stanowi pierwszy opór, drugim są okolice 3.8440 i nie wykluczone, że chwilowe umocnienie złotego zostanie wykorzystane do dalszych zakupów EUR/PLN.

USD/PLN

Podobnie jak wczoraj, oczekujemy dzisiaj osłabienia złotego i wzrostów na EUR/USD, a zatem USD/PLN powinien dziś w ciągu dnia być nieco bardziej stabilny niż EUR/PLN. 1.3050 na EUR/USD stanowi dno korekty w trendzie wzrostowym i na razie jest mało prawdopodobne, by USD/PLN wzrósł powyżej poziomu obserwowanego w tamtym momencie/ skoro złoty znajduje się blisko wsparć. Uważamy, że 2.9050 stanowi dobry poziom do sprzedaży USD/PLN.

EUR/USD

Faktycznie 1.3055 okazał się istotnym punktem zwrotnym. Zarówno linia wsparcia definiująca ostatnią falę trendu wzrostowego na EUR/USD jak i istotne poziomy fib zostały utrzymane, co skłoniło sprzedających do zamykania pozycji. Pogorszenie się perspektyw rewaluacji juana przez zupełnie niedyplomatyczne podejście Kongresu do tego tematu i krytyka Paulsona po publikacji raportu Departamentu Skarbu może wywierać w krótkim terminie znowu presję na USD. W raporcie tym Chiny nie zostały określone jako państwo manipulujące wartością swojej waluty w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Paulsona mógł oczekiwać, że ten polityczny ‘gest' skłoni Chińczyków do przyśpieszenia działań na rzecz uwolnienia juana. Potencjalny konflikt Sekretarza Skarbu z Kongresem niweczy te działania. Dodatkowym czynnikiem, który zdecydowanie poprawił perspektywy EUR/USD była publikacja indeksu IFO. Indeks ten wskazał poprawę we wszystkich kategoriach, co było dość nieoczekiwane, skoro przedsiębiorstwa obawiają się spowolnienia gospodarczego, gdy znikną efekty boomu związanego z podwyżką VAT-u, retoryka ECB pozostaje jastrzębią, a euro jest mocne. Dobre wskazanie IFO w takiej sytuacji jest zatem bardzo pozytywnym sygnałem dla EUR. Uważamy, że w krótkim terminie dolar może być także pod presją sezonowego czynnika, jakim może być chęć wyciągnięcia kursu EUR/USD by na koniec roku znajdował się w okolicach rocznych szczytów. Preferujmy utrzymywanie długich pozycji mimo zrealizowania naszego celu przy 1.32.

GBP/PLN

Silne wzrosty GBP na rynkach światowych do większości walut (w tym do USD o ponad 2 figury) przełożyły się na wzrost GBP/PLN powyżej górnej granicy kanału. Ponieważ jest to wybicie z długiej technicznej formacji, to można oczekiwać dalszych wzrostów w okolice 5.72. Preferujemy obecnie ostrożne zakupy GBP/PLN przy spadkach w okolice 5.67. Dobrym poziomem do sprzedaży wydaje się obecnie co najmniej 5.72/3. Dzisiejsze notatki z ostatniego posiedzenia MPC BoE mogą dać dobrą okazję do otwarcia jednej z tych pozycji.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: