eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Załamanie na giełdzie w Tajlandii

Załamanie na giełdzie w Tajlandii

2006-12-20 11:09

Załamanie na giełdzie w Tajlandii odcisnęło wczoraj swoje piętno na rynkach wschodzących wszystkich kontynentów. Jednosesyjny spadek indeksu SET w Bangkoku o 15 procent przywołał niemiłe wspomnienia z kryzysu azjatyckiego w 1997 r. Polskiej giełdzie szkodziły dodatkowo słabsze od oczekiwań dane o wzroście produkcji przemysłowej.

Przeczytaj także: Światowe parkiety w trendzie wzrostowym

Wtorkowy poranek, zamiast przynieść przedświąteczne uspokojenie, wystawił nerwy inwestorów na ciężką próbę. Świadomość spadku tajskiego indeksu o 14,8 proc. (w trakcie sesji sięgał on 20 proc., a notowania w Bangkoku zawieszano) spowodowała, że akcje zaczęły parzyć ich posiadaczy. Drugie w ciągu trzech sesji na polskim parkiecie, poważne nadwątlenie hossy, powinno wzmóc czujność zwłaszcza tych, którzy dotychczas byli poza rynkiem, a teraz wybierają się z gotówką na polowanie na giełdowe "okazje".

Otwarcie indeksu WIG20 wypadło wczoraj i tak nieźle, bo tuż poniżej bariery 3400 pkt, czyli 1 proc. poniżej sztucznie wykreowanego zamknięcia z poniedziałku. Później z każdym kwadransem było coraz niżej, czego nie zmieniło krótkie ożywienie popytu tuż po publikacji indeksu nastrojów w niemieckim biznesie (Ifo) o godz. 10. Wskaźnik ten wzrósł do 108,7 pkt przekraczając prognozy o 1,7 pkt.

Powolne osuwanie polskiej giełdy trwało do godziny 14, kiedy to opublikowano listopadową dynamikę produkcji przemysłowej. Zamiast uśrednionych oczekiwań na poziomie 14,8 proc. rdr pojawił się odczyt równy 11,7 proc. Ceny produkcji sprzedanej PPI wzrosły w ujęciu rocznym o 2,6 proc. wobec prognozy 3,1. Pierwsze dane negatywnie zaważyły na i tak słabych nastrojach, i w popołudniowej części sesji spadki indeksów przyspieszyły. Swój wkład miały także dane o inflacji z USA, o czym szerzej nieco niżej. Ostatecznie WIG20 stracił 3,14 proc. i zamknął się wartością 3322,19 pkt. Obrót wyniósł 1 mld 72 mln zł, czyli dość dużo, ale nie przełomowo dużo. WIG spadł o 2,8 proc. do 50778,15 pkt przy obrotach podliczonych na 1 mld 575 mln.

Indeks średnich spółek MIDWIG zniżkował o 2,69 proc. do poziomu 3680,13, a jeszcze w Barbórkę notował rekord na wysokości 3958 pkt. WIRR spadł o 3,52 proc. i będąc na poziomie 12487 pkt zniwelował w cztery sesje ponad połowę miesięcznej wspinaczki, pozbawionej fundamentów, a jedynie napędzanej napływami gotówki do TFI. Wszystko ma swój koniec, nie wyłączając dowolnie mocno nadmuchanego balonu. Baczna obserwacja rynku mniejszych spółek pozwala wyłowić nastrój niepewnego poruszenia wśród podmiotów przeważonych akcjami z tego segmentu.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: