eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 1-30.11.06

Rynek walutowy 1-30.11.06

2006-12-08 09:57

Przeczytaj także: Rynek walutowy 02-31.10.06


Jeżeli założymy, że ceny surowców w tym głównie energii przez najbliższe miesiące nie będą rosły, to również i inflacja bazowa powinna stopniowo spadać, jednak członkowie FOMC ( amerykański odpowiednik RPP) na takie założenie pozwolić sobie nie mogą ponieważ zmienność tego rynku oraz jego niewielka przewidywalność sprawiają, że ryzyko wzrostu jest jednak zbyt duże.

Przykład mieliśmy chociażby na przełomie listopada oraz grudnia, kiedy to cena baryłki ropy w przeciągu zaledwie dwóch tygodni wzrosła z 57 do 64 USD co oznacza ponad 12% wzrost.

Ceny ropy są jednak w znacznym stopniu uzależnione od oczekiwań rynku, co do światowego tempa wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie popytu na ten surowiec. Jeżeli inwestorzy stwierdzą, że gospodarka amerykańska najgorsze czasy ma już za sobą, może to na nowo spowodować powrót do tendencji wzrostowej cen tego surowca, a wtedy o obniżce stóp procentowych moglibyśmy zapomnieć.

Póki co jednak gospodarka zwalnia. Opublikowane w listopadzie wyniki zarówno z rynku konsumenckiego jak i rynku wytwórczego okazały się poniżej oczekiwań.

Szczególnie niepokoi brak ożywienia na rynku konsumpcyjnym, gdyż to właśnie popyt wewnętrzny typowany był jako główny czynnik mający postawić gospodarkę na nogi, a tymczasem w okresie przedświątecznym społeczeństwo amerykańskie wcale nie rzuca się do szalonych zakupów, co zmusza największe światowe centra detaliczne do obniżania marż, zmniejszając tym samym zyski.

Wydatki konsumpcyjne w skali miesięcznej wzrosły zaledwie o 0,2%, podczas gdy dochody aż o 0,4%.

Społeczeństwo amerykańskie nie pali się również do zakupów na przyszłość, na co wskazują indeksy badające nastroje konsumentów. Comiesięczna ankieta przeprowadzona przez Uniwersytet w Michigan wykazała spadek z 93,6 do 92,1.

Z kolei z rynku wytwórczego warto zwrócić uwagę na inne wskaźniki badające stan koniunktury w tym indeks ISM oraz indeksy regionalne Chicago PMI oraz Filadelfia FED indeks.

Wszystkie te wskaźniki przeprowadzane są na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorców, którzy odpowiadają na pytania związane z prowadzoną przez nich działalnością, gdzie głosy pesymistyczne powoli są coraz wyraźniejsze. Zarówno indeks ISM jak i Chicago PMI po raz pierwszy od ponad 3 lat spadły poniżej 50, wartości oddalającej wzrost od recesji. Wynik ten sugeruje, że liczba osób negatywnie nastawionych do przyszłości zaczęła przeważać nad optymistami.

Nie wszystkie rynki jednak wskazują na znaczne pogorszenie sytuacji. W cały tym otoczeniu szczególnie zastanawiająca jest sytuacja na rynku pracy, gdzie bezrobocie spadło kolejny miesiąc z rzędu do poziomu 4,4%, a gospodarka w ostatnich miesiącach wygenerowała więcej niż można było oczekiwać nowych miejsc pracy.

W samym październiku powstało ich 91 000, a równocześnie zweryfikowano dane za wrzesień z 51 000 do 148 000 oraz dane za sierpień z 188 000 do 233 000, co łącznie za ostatnie 3 miesiące daje nam wynik zdecydowanie lepszy jeszcze w II kwartale.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: