eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek stabilny przed danymi o inflacji

Rynek stabilny przed danymi o inflacji

2006-11-16 10:53

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Scenariusz miękkiego lądowania w USA jest realizowany a więc sytuacja na rynkach zagranicznych sprzyja umacnianiu się rynków wschodzących. Złoty oczywiście się w tej sytuacji umacnia, wspierany jest jednak w dużej mierze przez bardzo dobry sentyment w regionie niż przez lokalne wydarzenia. Zarówno wynik aukcji obligacji 5-letnich, jak i dane o inflacji same w sobie nie stanowiły silnego impulsu do kupowania naszej waluty. Na dobrą kondycję naszej waluty wpływa siła korony słowackiej (po części efekt wysokiego wzrostu PKB w 3 kwartale) i forinta węgierskiego. Przełamanie 3.80 może być uznawane za sygnał do ruchu w kierunku 3.75, jednak w takich sytuacjach bardzo często dochodzi do realizacji zysków. Czekamy na jeszcze jeden ruch EURPLN niżej bądź przyśpieszenie spadków w związku z realizacją zleceń stop-loss. Będzie to według nas dobry moment do kupna pod korektę techniczną. Dzisiejsze dane na temat zatrudnienia i wynagrodzeń nie powinny wywołać większego zainteresowania i efektu niż wczorajsze dane o inflacji.

USD/PLN

EURUSD nadal walczy z rejonem 1.28 i rynek w okolicy tego poziomu zupełnie traci impet. W związku z tym USDPLN od paru dni notuje niewielkie wahania i pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji. Wczorajsze notatki FOMC nie dostarczyły nowych informacji, natomiast indeks NY FED Empire State na temat koniunktury w sektorze wytwórczości w stanie NY był nieco lepszy od oczekiwań. Wywołało to dzisiaj nadzieje na lepsze wskazanie indeksu Philly FED – jednak nie opieralibyśmy naszych decyzji na korelacji pomiędzy tymi wskaźnikami. W ciagu dzisiejszego dnia publikowanych będzie wiele danych i przemawiać wielu przedstawicieli FED. Sądzimy, że największe szanse na umocnienie USD daje zaskoczenie w górę wskazaniem indeksu CPI. Szanse na to oceniamy jednak jako niewielkie i USDPLN zakończy w naszej opinii dzień przy minimach. Odbicia w ciągu dnia powinny być wykorzystane zatem do sprzedaży.

EUR/USD

Dolar zyskał wczoraj na wartości wobec euro, jednak niewielka aprecjacja jest dalszą częścią konsolidacji w okolicach 1,28. Bardzo słabe dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro, która spadła we wrześniu o 1 proc. m/m przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie -0,3 proc. popsuły sentyment wobec wspólnej waluty. Wyraźnie widać, że aprecjacja wspólnej waluty opierała się na zbyt optymistycznych oczekiwaniach wobec gospodarki i dalszych podwyżek stóp procentowych przez ECB. Tempo inflacji CPI w strefie euro prawdopodobnie dzisiaj spadnie do 1,6 proc. r/r, co da kolejny argument za jeszcze tylko jedną podwyżką w grudniu. Dane z USA, zgodnie z naszą prognozą, były znów lepsze od oczekiwań analityków. Indeks NY Empire State wyniósł w listopadzie 26,7 pkt. wobec prognoz na poziomie 14 pkt. i 22,9 pkt. miesiąc wcześniej. Po tej publikacji dolar kontynuował aprecjację, jednak wsparcie na poziomie 1,2770 okazało się zbyt silne. Konsolidacji, której jesteśmy świadkami od kliku dni, sprzyja brak istotnych wskaźników makro, jednak dzisiejszy odczyt inflacji CPI należy uznać za bardzo ważny dla dalszych losów dolara. Ceny konsumentów prawdopodobnie spadły w październiku o 0,3 proc., jednak według prognoz analityków inflacja bazowa wyniosła ponownie 0,2 proc. Naszym zdaniem tylko odczyt na tym poziomie może uchronić dolara przed deprecjacją powyżej 1,29, gdyż Fed (według protokołu z ostatniego posiedzenia) wciąż jest zaniepokojony wysoką inflacją bazową, a odebranie mu tego argumentu może przełożyć się na wyprzedaż amerykańskiej waluty.

GBP/PLN

Raport BoE na temat inflacji wywołał zgodne z naszymi oczekiwaniami osłabienie funta. Tendencja z ostatnich kilku dni była kontynuowane ponieważ raport nie dostarczył żadnych argumentów za wcześniejszymi podwyżkami. Wręcz przeciwnie po publikacji raportu i danych z rynku pracy oczekiwania na podwyżki w 2007 spadły. Uważamy, że wzrosty na EURGBP najprawdopodobniej będą kontynuowane, ponieważ inwestorzy likwidują pozycje zbudowane po serii dobrych danych sprzed paru tygodni. GBPPLN będzie zatem nadal pod presją

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Ospały początek

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: